Brama garażowa rolowana czy segmentowa?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zauważamy tendencję do wyposażania domów w bramy rolowane lub bramy segmentowe. Zastąpiły one tradycyjne bramy garażowe rozwierne bądź uchylne. Bramy segmentowane oraz rolowane stały się popularne zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i deweloperów. Te dwa nowoczesne typy bram garażowych nie bez przyczyny cieszą się dużym uznaniem. Obie mają wiele plusów, jednak czy odpowiedz na pytanie – brama segmentowa czy brama rolowana, jest jednoznaczna? Przekonajmy się!

Bramy segmentowe - częsty wybór naszych klientów

Biorąc pod uwagę wyniki sprzedaży, można stwierdzić, że liderem jest jednak brama segmentowa. To właśnie na ten typ bramy garażowej klienci decydują się najczęściej. Jednak nie oznacza to, że dla każdego brama segmentowa będzie najlepszym wyborem. Zanim podejmiesz decyzję, którą bramę wybrać, należy zapoznać się z ich wadami i zaletami.Głównymi zaletami bram segmentowych jest ich stosunkowo niska cena, wygoda użytkowania oraz szeroki wybór wzorów. Bramy segmentowe posiadają również bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Bramy tego typu montuje się wewnątrz pomieszczenia, dlatego są bardzo dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie przed garażem nie ma zbyt wiele miejsca na manewry.Z drugiej strony brama segmentowa „zabiera” nieco miejsca wewnątrz garażu. Należy to wziąć pod uwagę, jeżeli chcemy, aby garaż służył nam nie tylko jako bezpieczne miejsce na zaparkowanie samochodu, ale również jako pomieszczenie do przechowywania innych rzeczy.Bramy garażowe występują w dwóch wersjach: górnej (wtedy bramę montuje się pod sufitem) lub bocznej (w tym przypadku montaż wykonuje się na jednej ze ścian). Ze względu na sposób montażu bram garażowych, problemy mogą pojawić się wtedy, gdy na przykład na górnej części garażu przebiega instalacja klimatyzatora lub rury ciepłownicze.

Wady i zalety bram segmentowych

Zalety bram segmentowych:
 • Atrakcyjna cena,
 • Wygoda użytkowania,
 • Dostępna w wersji zautomatyzowanej lub w wersji otwierania ręcznego,
 • Szeroki wybór wzorów i kolorów,
 • Dobre właściwości termoizolacyjne.
Wady bram segmentowych:
 • Zajmuje miejsce wewnątrz garażu,
 • Może sprawiać problem z montażem.

Bramy rolowane - czy lepsze od bram segmentowych?

Czytając o tego typu bramie, można natknąć się również na nazwy: brama roletowa oraz rollmatic. Wszystkie trzy określenia odpowiadają bramie jednego typu. Brama rolowana zawdzięcza swoją nazwę mechanizmowi, w który jest wyposażona. Gdy brama jest podnoszona, jej pancerz nawija się na wał napędowy (rurę nawojową), podobny mechanizm, w uproszczonej wersji stosuje się w żaluzjach oraz roletach.Z tego względu wybierając rollmatic oszczędzasz przestrzeń w garażu. Bramy garażowe tego typu można montować zarówno w środku, jak i na zewnątrz pomieszczenia. Dzięki swojej budowie montaż rollmatic możliwy jest w wielu miejscach, gdzie zamontowane bramy segmentowej byłoby niemożliwe.Brama roletowa jest jednak droższym rozwiązaniem niż brama segmentowa. Wyższy koszt jest spowodowany przede wszystkim tym, że ten rodzaj bram wyposażony jest w napęd automatyczny. Do wad bramy rolowanej można zaliczyć również mniejsze właściwości termoizolacyjne.

Wady i zalety bramy rolowanej

Zalety:
 • Oszczędność przestrzeni w garażu,
 • Wygodna, automatyczna obsługa,
 • Nowe możliwości montażu.
Wady:
 • Wyższa cena,
 • Mniejsze właściwości termoizolacyjne,
 • Nieco mniejszy wybór wzorów i kolorów.

Brama rolowana czy segmentowa – co wybrać?

Czytając powyższy tekst oraz rozważając wady i zalety obu bram, można dojść do prostych wniosków. Nie da się jednoznacznie określić, która z bram – rolowana czy segmentowa, jest lepszym rozwiązaniem. Twój wybór powinien być podyktowany osobistymi preferencjami, projektem garażu czy budżetem, który chcesz przeznaczyć na bramę.Biorąc pod uwagę zabezpieczenia bramy roletowej oraz segmentowanej, oba typy gwarantują bezpieczeństwo na podobnym poziomie. Decyzję pozostawiamy Tobie, ale chętnie pomożemy w wyborze oraz odpowiemy na wszelkie pytania. W ofercie naszego sklepu znajdziesz różne rodzaje bram garażowych, w tym bramy garażowe roletowe, segmentowane, rozwierne oraz uchylne. Nasza firma prowadzi również montaż bram garażowych oraz serwis bram garażowych.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.