Jeśli zainteresował Cię
techniczny aspekt w postaci węgarka w oknie lub w drzwiach, serdecznie zachęcamy do przeczytania artykułu o niezbędnym elemencie otworu okiennego lub drzwiowego. Węgarek jest fragmentem ściany przy danym otworze, który występuje poprzez wysunięcie cegły ściennej na nieznaczną odległość lub dołączenie dodatkowego słupka w przypadku ścian betonowych, lub drewnianych.
Stanowi on oparcie dla ościeżnicy, a więc nieruchomej ramy przy oknie i drzwiach. Zawartość węgarka przy tej instalacji jest niezbędna, by bezinwazyjne wstawić okno lub drzwi. Więcej informacji znajdziesz w poniższych akapitach.
Do czego potrzebny jest węgarek w oknie?
Ten ważny element zapobiega wypadnięciu okna z ościeżnicy na zewnątrz budynku, zwłaszcza podczas silnych podmuchów wiatru, burzy czy innych czynników atmosferycznych oraz zewnętrznych.
Technika montażu korzysta ze stosowania węgarka, by osłonić newralgiczne obszary łączenia ościeżnicy z oknem. Instalacja węgarków zależy od typu ściany, przy której będzie znajdować się okno. W zależności od tego, czy jest to ściana trójwarstwowa, dwuwarstwowa czy jednowarstwowa,
inaczej będzie wykonywane zamontowanie węgarka.
- Ściany trójwarstwowe nie mają jednolitej budowy, ze względu na jej wykonanie z różnych materiałów. Wewnętrzna warstwa oddzielona jest od elewacji cieplnej z wełny czy ze styropianu. Natomiast zewnętrzna część ściany wykonana najczęściej z cegieł licowych, klinkierowych umożliwia wykonanie okiennego otworu o mniejszych wymiarach niżeli w warstwie nośnej i ociepleniu, wskutek czego powstaje ościeże ograniczone węgarkiem.
- Ściany dwuwarstwowe, czyli warstwa nośna, do której przymocowane jest ocieplenie. W tym przypadku nie da się zrobić węgarka z wysuniętej cegły. Tu instalacja polega na wstawieniu okna, a następnie przyklejenia płyty ocieplenia w ten sposób, by styropian bądź wełna mineralna nachodziła na ościeżnicę okna.
- Ściany jednowarstwowe, a więc ceglana warstwa wykonana z bloczku ceramicznych pustaków poryzowanych lub z betonu komórkowego. Poprzez zachowanie przez nie odpowiedniej wytrzymałości, ściany nie wymagają dodatkowe ocieplenia, gdyż zachowują prawidłową izolacyjność cieplną. Tutaj montaż przebiegnie zdecydowanie najprościej. Wystarczy wyciąć mały element z betonu komórkowego i przykleić w miejsce montażu okna. W ten oto sposób powstaje węgarek przy ścianach jednowarstwowych. W przypadku ścian wykonanych z pustaków nada się wyłącznie węgarek wycięty również z betonu.
Do czego potrzebny jest węgarek w drzwiach?
Na etapie prac remontowych należy
przygotować odpowiedni otwór pod osadzenie drzwi. Zazwyczaj montowane są
regulowane ościeżnice, które mają specjalne opaski obejmujące mur po obu stronach. Natomiast bez danych ościeżnic ich montaż będzie znacznie trudniejszy i skomplikowany. Jednak nie niemożliwy. W tym przypadku tworzone są węgarki, które
zapewnią stabilność drzwi.
Jakie wymiary powinien mieć węgarek?
Węgarek musi zapewniać izolację cieplną, a więc mieć konkretne wymiary. Powinien zakrywać on
ok. 6 cm ramy okna na całym obwodzie i być odpowiednio szeroki i gruby.
Jak zrobić węgarek?
Węgarek można wykonać z różnych materiałów, lecz zależne jest to między innymi od rodzaju ściany, do jakiej chcemy przytwierdzić element. Ważnym aspektem, który warto brać pod uwagę przy jego tworzeniu, jest
uwzględnienie odpowiednich wymiarów, by zabezpieczał od przed powstawaniem mostków termicznych i przed podmuchami wiatru. Najlepszym sposobem jest wykonanie węgarka ze styropianu i umocowanie go w ościeżnicy okna. Elementy powinny być szerokie i grube, by zapewniał izolację. Po naklejeniu tego elementu ważne jest jego
zabezpieczenie, najlepiej szklanym włóknem i otynkowanie węgarka.W przypadku wcześniej opisanych ścian jednowarstwowych węgarek może zostać wykonany z betonu komórkowego. Wystarczy
wyciąć mniejszy element, który najlepiej, jeśli zakrywałby 6 cm ramy okna na całym obwodzie. Również w sytuacji, kiedy ściana wykonana jest z pustaków ceramicznych, można skorzystać z betonu, by stworzyć taki węgarek.
We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.