Cyrkulacja powietrza jest niezwykle istotnym krokiem, by osiągnąć wysoką jakość powietrza w domowej przestrzeni. Dom powinien być miejscem, w którym spędzamy relaksujący czas i odpoczywamy w maksymalnie komfortowy sposób. Z tego względu tak ważne jest czyste powietrze, w którym przebywamy i nim oddychamy. Ten czynnik powinien być szczególnie istotny dla alergików lub osób posiadających małe dzieci. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w naszej przestrzeni ważna jest ze względu na kilka aspektów. Poza korzystnym wpływem na zdrowie ma swoje odzwierciedlenie w samopoczuciu. Oddychając oczyszczonym powietrzem, możemy się uspokoić, głęboko oddychać i docenić naszą przestrzeń.
Sprawdź, czym dokładnie jest cyrkulacja powietrza, oraz czemu odgrywa tak ważną rolę.
Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu – czym jest?
Cyrkulacja powietrza jest wymianą zanieczyszczonego powietrza na świeże. Pozwala na usunięcie mikroorganizmów, kurzu czy zapobiega nawet powstawaniu grzybów lub pleśni na ścianach. Prawidłowa cyrkulacja powietrza chroni przed rozwojem bakterii i wirusów, dzięki czemu unikamy różnego rodzaju infekcji, alergii, a także poważnych chorób wywołanych przez wdychanie zanieczyszczonego powietrza.
Cyrkulacja polega na utrzymaniu prawidłowych parametrów powietrza w pomieszczeniach, tak aby spełniały one normy higieniczne i wymagania techniczne. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku aspektu zdrowia, dlatego tak ważne jest
zapewnienie profesjonalnej wentylacji w przestrzeni.
Zła wentylacja w domu – po czym poznać?
Wentylacja ma decydujący wpływ na mikroklimat w panującym wnętrzu, a więc na oczyszczanie powietrza w przestrzeni. Pozwala pozbyć się nadmiaru dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, które powstają na skutek utrzymującego się, zanieczyszczonego powietrza. Niezwykle ważne jest
profesjonalne zamontowanie wentylacji, gdyż w przeciwnym razie, możemy borykać się z uciążliwościami, między innymi:
- Nieprzyjemny zapach, który przypomina woń stęchlizny. Często rozchodzi się po całym mieszkaniu wraz z innymi zapachami, które powstają choćby na skutek gotowania.
- Parujące szyby, czyli skraplająca się woda na oknach świadczy o zbyt wysokich parametrach wilgotności. Innym zjawiskiem, które o tym świadczy, mogą być długo utrzymujące się krople na kabinie prysznica, czy na lustrze, jeśli odbywaliśmy gorącą kąpiel.
- Pleśń oraz grzyb powstający na ścianach jest zdecydowaną oznaką źle zamontowanej klimatyzacji. Choć z początku zaczyna się od ciemniejszych plam i kropek na ścianie, tak z czasem może przeobrazić się w naprawdę duży problem.
- Niewidoczne objawy, czyli związane z naszym zdrowiem i samopoczuciem. Do objawów, które mogą być zależne od złej wentylacji w domu, należą: bóle głowy, zmęczenie, kaszel, cięższe oddychanie i wiele innych.
Prawidłowa wentylacja w domu – jak powinna wyglądać?
Odpowiednio zamontowana wentylacja powietrza powinna dostarczać świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń, a taka możliwość istnieje wyłącznie wtedy, jeżeli zanieczyszczone powietrze usuwane jest na zewnątrz budynku. Sprawdź, kiedy wentylacja będzie działać prawidłowo i czytaj dalej.
- Przede wszystkim należy zadbać o kanały wywiewne, które powinny znajdować się w przestrzeni, w której występuje największe stężenie drobnoustrojów, a więc w pomieszczeniach bez okien, w kuchni czy w łazience.
- Ważna jest długość kanałów wentylacji grawitacyjnych, którą mierzy się od momentu kratki wentylacyjnej w danym pomieszczeniu do wylotu nad dachem budynku i powinna osiągać długość nie mniejszą niż metry.
- Do wszystkich pomieszczeń w naszym mieszkaniu należy zapewnić nawiew zewnętrznego powietrza poprzez montowanie specjalnych elementów nawiewnych w oknach, drzwiach na balkonie czy w ścianach zewnętrznych. By wentylacja działała prawidłowo, ilość doprowadzanego powietrza powinna być równa ilości powietrza, które usuwane jest przez wywiewne kanały.
Brak wentylacji w pokoju – skutki
Skutki źle zamontowanej wentylacji lub jej braku
można odczuć zarówno w pogorszającym się stanie zdrowia, a także w negatywnym wpływie na budynek mieszkalny. Brak wymiany powietrza w domu doprowadza do skraplania się pary wodnej na oknach, a także na ścianach. Szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, a więc w łazience. Konsekwencją jest
powstająca pleśń i grzyby, które nie tylko szpecą wygląd naszej przestrzeni, lecz również są
niebezpieczne dla zdrowia domowników. Co więcej, cechują się nieprzyjemnym zapachem, a także możliwym psuciem się mebli, zwłaszcza drewnianych.Jeżeli mieszkanie nie ma wentylacji, wiąże się to z wieloma negatywnym objawami w aspekcie zdrowotnym. Do skutków wdychania zanieczyszczonego powietrza oraz braku wymiany na świeże,
mogą występować takie dolegliwości jak ból i zawroty głowy, kaszel, drapanie w gardle, złe samopoczucie, a często także rozdrażnienie. Natomiast wymienione wcześniej pleśnie i grzyby prowadzą do powstawania nowych alergii, czy nawet zmian skórnych.
We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.