Pewnie niektórzy z Was już niejednokrotnie spotkali się ze zjawiskiem zaparowanych szyb w swoim domu, aczkolwiek pewnie niewielu zastanawiało się nad przyczynami. Zazwyczaj nie oznacza to ani złej jakości okien ani ich nieprawidłowego zamontowania, jednak zachęcamy do przeczytania naszego artykułu i poszerzenia swojej wiedzy, bo być może będziesz w stanie rozwiązać ten problem samodzielnie. Powody parowania szyby od zewnątrz
Istnieje kilka możliwości, a najczęstszą przyczyną jest zwyczajna różnica temperatur pomiędzy Twoim mieszkaniem, a otoczeniem na zewnątrz. Zazwyczaj ze zjawiskiem skraplania wody mamy do czynienia na przełomie wiosny lub jesieni, kiedy domownicy korzystają jeszcze ogrzewania, a temperatura powietrza na zewnątrz znacznie spada w ciągu nocy. Wówczas nad ranem możemy spotkać się z zaparowanymi szybami od zewnętrznej strony, co podobnie może wyglądać na samochodach zostawionych na dworze, które w godzinach porannych będą pokryte rosą lub szronem.Z pewnością środowisko, w jakim mieszkasz ma spore znaczenie, ponieważ duża ilość roślin wokoło może zwiększyć prawdopodobieństwo występowania pary na szybach. Jednakże w obu przypadkach nie należy się martwić, ponieważ jest to jak najbardziej proces naturalny i nieszkodliwy.Co więcej, parowanie szyb od strony wewnętrznej może mieć także inne powody, a mianowicie chodzi o właściwości
plastikowych okien, które posiadają bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła. Wówczas ich skuteczna termoizolacja pozwala na zachowanie stabilnej temperatury w środku mieszkania, gdzie na zewnątrz temperatura może spadać nawet do minusowych, więc szyba nadal będzie zimna od strony wewnętrznej, a jednocześnie będzie zatrzymywała ciepło wytworzone wewnątrz.
Sposób na parowanie szyb
Jeżeli chodzi o skraplanie wody na zewnętrznej stronie okna, to nie należy się tym absolutnie przejmować i nie mamy żadnego rozwiązania, gdyż nie stanowi to problemu. Natomiast w momencie, gdy zauważysz, że para zaczyna osiadać wewnątrz mieszkania na oknie lub w środku szyby, wtenczas koniecznie trzeba zareagować, ponieważ może to przysporzyć Ci wiele problemów związanych między innymi z nadmierną wilgotnością powietrza w domu, co następnie skutkuje powstawaniem grzybów na ścianach.Przede wszystkim warto pomyśleć nad zainstalowaniem specjalnych nawiewników, które ustabilizują automatycznie poziom wilgoci w mieszkaniu i zapewnią trwałą oraz skuteczną wentylację powietrza. Natomiast, gdy zauważysz skraplanie się wody wewnątrz szyby oznacza to ogólne uszkodzenie okna, przez co niezbędna będzie jego wymiana. Niestety jest to często nieplanowany wydatek, gdyż nie mamy możliwości przewidzenia trwałości danego okna. Jednak wybór lepszych jakościowo z pewnością zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia podobnej sytuacji.
We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.