Drzwi prawe czy lewe – jak odróżnić?

Kupno drzwi może początkowo wydawać się banalnym zadaniem. Przykładowo chcesz wybrać drzwi wewnętrzne, masz na nie określony budżet, co w tym trudnego? Tym, co może Cię zaskoczyć, jest cała masa czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, aby podjąć dobrą decyzję i być zadowolonym z zakupów. Wybierając odpowiedni model drzwi, należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe warianty, które są oferowane przez producentów.Drzwi wewnętrzne czy drzwi zewnętrzne? To pierwsze pytanie, które pomoże w dużej mierze zawęzić ofertę sklepu do modeli, które w rzeczywistości będą Cię interesować. Następnie należy zdecydować, z jakiego materiału powinny być one wykonane. W sprzedaży dostępne są zazwyczaj drzwi produkowane z drewna litego, klejonego, PCV, stali czy aluminium. Istotny jest również sposób ich otwierania: drzwi prawe, lewe, składane, przesuwne czy harmonijkowe? Przed kupnem drzwi bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, które z nich drzwi prawe czy lewe wybrać. Właśnie tej kwestii przyjrzymy się w tym wpisie.

Spis treści:
  • Jak sprawdzić czy drzwi są lewe czy prawe?
  • Drzwi prawe czy lewe – które wybrać?
  • Drzwi prawe czy lewe ­– możliwe warianty
  • Drzwi lewe czy prawe, a może rozwiązanie niestandardowe?
  • Drzwi prawe czy lewe – podsumowanie

Jak sprawdzić czy drzwi są lewe czy prawe?

Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrać drzwi prawe, czy lewe musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jednak na początek warto wiedzieć, jak w szybki i prosty sposób sprawdzić, czy drzwi są lewe, czy prawe? Chcąc określić rodzaj drzwi, stań przed nimi w taki sposób, aby otwierały się one w Twoim kierunku. Następnie zwróć uwagę na zawiasy, jeżeli znajdują się one po prawej stronie skrzydła, masz przed sobą drzwi prawe. Otwierają się one w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli natomiast zawiasy umieszczone są po lewej stronie skrzydła, będą to drzwi lewe, które natomiast otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dla ułatwienia możemy dodać, że zawiasy znajdują się zawsze po przeciwległej stronie niż klamka. Zatem jeżeli klamka znajduje się po lewej stronie, zawiasy są po prawej, czyli masz przed sobą drzwi prawe.

Drzwi prawe czy lewe – które wybrać?

Zastanawiasz się, jakie tak naprawdę ma znaczenie czy wybierzesz drzwi lewe, czy prawe?  Od kierunku drzwi zależy ich funkcjonalność, a także Twoja wygoda podczas ich codziennego użytkowania. Jeżeli nie weźmiesz pod uwagę tego, jak zaprojektowane jest twoje wnętrze, z której strony otwierają się drzwi, czy tego, gdzie znajdują się włączniki do światła, możesz popełnić błąd w wyborze odpowiedniego modelu.Jakie są konsekwencje złego dopasowania drzwi? Może być tak, że sąsiadujące ze sobą drzwi, będą na siebie nachodzić podczas ich otwierania, lub nie będzie można maksymalnie otworzyć drzwi ze względu na wystający parapet. Bardzo niewygodne mogłoby być również szukanie włącznika światła za skrzydłem drzwi otwieranych w złą stronę. Jak zapobiec błędom w wyborze?  Najlepiej rozrysuj plan mieszkania lub domu, uwzględnij w nim umeblowanie, włączniki do światła i inne elementy, które mogłyby zablokować drzwi.Oprócz decyzji odnośnie tego, czy wybierzesz drzwi prawe, czy lewe, należy również przemyśleć to, czy chcesz, aby otwierały się na zewnątrz czy też do wewnątrz. Pamiętaj, że drzwi do łazienki, a także drzwi wejściowe powinny zawsze otwierać się na zewnątrz.

Drzwi prawe czy lewe ­– możliwe warianty

Tak jak wspominaliśmy, ze względu na funkcjonalność i codzienny komfort warto upewnić się, czy drzwi otwierają się na zewnątrz, czy do wewnątrz. W połączeniu z tym, że drzwi mogą być prawe lub lewe można wyróżnić:
  • Drzwi prawe otwierane na zewnątrz,
  • Drzwi prawe otwierane do wewnątrz,
  • Drzwi lewe otwierane na zewnątrz,
  • Drzwi lewe otwierane do wewnątrz.

Drzwi lewe czy prawe, a może rozwiązanie niestandardowe?

Może być tak, że standardowe drzwi nie będą do końca spełniały Twoich oczekiwań. W takim wypadku możesz zdecydować się na inne możliwe warianty. Na rynku dostępne są również drzwi przesuwne, łamane czy harmonijkowe. Jeżeli stoisz przed wyborem drzwi wejściowych, przeczytaj nasz wpis: Drzwi wejściowe – metalowe czy drewniane?

Drzwi prawe czy lewe – podsumowanie

Decydując się na nowe drzwi, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale również zadbać o to, aby kupiony przez Ciebie model był funkcjonalny i wygodny na co dzień. Pamiętaj, że przy wyborze drzwi warto wziąć pod uwagę układ domu. Miej również na uwadze to, że drzwi do małych pomieszczeń powinny otwierać się na zewnątrz, tak, aby niepotrzebnie nie zabierały miejsca.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.