Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać?

Spis producentów
Wybór drzwi to naprawdę spore wyzwanie. Jest to część domu, w którą inwestujemy zazwyczaj raz na kilka lub nawet kilkanaście lat, dlatego decyzja musi być odpowiednio przemyślana. Dodatkowo na rynku obecnych jest wiele modeli w różnych kolorach. W tym mamy możliwość wyboru drzwi przylgowych oraz bezprzylgowych. Jeśli zastanawiasz się co wybrać, przeczytaj artykuł i sprawdź, który model będzie lepiej sprawdzał się w Twoim domu.

Drzwi przylgowe - co to znaczy?

Jest to model tradycyjny i jak na razie najbardziej popularny. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych oraz materiałowych. Wyróżnia je to, że po zamknięciu, skrzydło drzwi przylgowych częściowo chowa się pod ościeżnicę, a częściowo na nią zachodzi. W wyniku tego powstaje charakterystyczny uskok, czyli tzw. przylga. Oznacza to, że elementy drzwi nie są ustawione w jednej linii, a przesunięte są względem siebie. Zazwyczaj jest to kilka centymetrów. Powoduje to, że zawiasy drzwi pozostają widoczne, ale dzięki temu znacznie łatwiej regulować takie drzwi i w razie potrzeby dokonywać napraw.

Styl wnętrza a drzwi przylgowe

Jeśli jesteś na kupnie drzwi, to te przylgowe świetnie sprawdzą się w domach i mieszkaniach, które urządzone są w stylu klasycznym i tradycyjnym. W takich pomieszczeniach drzwi, które są scalone ze ścianą nie będą wyglądać estetycznie. Jednak we wnętrzach typu vintage i inspirowanych designem lat 60. i 70. sprawdzą się świetnie. Drzwi przylgowe mogą być także elementem dekoracyjnym, jeśli ich skrzydła będą wyżłobione lub posiadać witraże. Ponadto wariant przylgowy sprawdzi się lepiej, kiedy zazwyczaj zostawiasz otwarte drzwi do pokoju.

Drzwi bez przylgowe - co to znaczy?

Drzwi bezprzylgowe to taki typ, który w połączeniu z ościeżnicą tworzą jednolitą powierzchnię. W tym modelu skrzydło nie wychodzi poza linię ościeżnicy. Do standardowego wyposażenia skrzydła ościeżnicy dodawany jest zamek magnetyczny, który pozwala na idealne scalenie ze sobą wszystkich elementów. Dużą zaletą tych drzwi, może być dla wielu osób fakt, że po ich zamknięciu zawiasy są niewidoczne.Warto także wspomnieć, że montaż drzwi bezprzylgowych powinien być wykonany przez ekipę profesjonalistów. Jeśli nie zostaną one osadzone w prawidłowy sposób, pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem może pojawić się szczelina, która negatywnie wpłynie na efekt wizualny.

Drzwi bezprzylgowe a styl wnętrza

Drzwi bezprzylgowe niezaprzeczalnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie liczy się każdy detal, nawet w stosunku do  takiego elementu jak drzwi do pokoi. Będą świetnie współgrały w minimalistycznych i monochromatycznych wnętrzach. Drzwi w kolorze ściany to także przepis na oszczędny wystrój.Warto wspomnieć, że modele bezprzylgowe dobrze sprawdzą się do wąskich przejść oraz w pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach. Scalenie skrzydła i ościeżnicy sprawia, że drzwi wydają się mniejsza, w samo wnętrze bardziej przestronne.

Skrzydło przylgowe - co to jest?

Zapewne zastanawiasz się na czym tak naprawdę polega różnica w drzwiach przylgowych i bezprzylgowych. Otóż główną różnicą jest wykończenie krawędzi skrzydła. W drzwiach przylgowych posiada ono wcięcie (tzw. felc lub wręb), które zachodzi na ościeżnicę. Z kolei w przypadku drzwi bezprzylgowych skrzydło i ościeżnica tworzą jednolitą płaszczyznę.

Ościeżnice przylgowe czy bezprzylgowe?

Ościeżnica to nieruchoma rama, która osadzona jest w wewnętrznej krawędzi otworu ściany budynku. Do ościeżnicy montuje się na zawiasach skrzydła drzwiowe. To, którą w ościeżnic zdecydujesz się zamontować w swoim wnętrzu, ma znaczenie wtedy, kiedy przeszkadzają Ci zawiasy drzwi. Jeśli uważasz, że wyglądają one nieestetycznie, lepiej postawić na ościeżnice bezprzylgowe. Jeśli nie ma to dla Ciebie aż takiego znaczenia, możesz spokojnie zamontować ościeżnice przylgowe.Warto jednak wspomnieć, że wybranie konkretnych ościeżnic wiąże się z koniecznością zakupienia pasujących do nich drzwi, które przygotowane są do zamontowania w poszczególnych ramach. Co równie ważne, ościeżnice jak i drzwi bezprzylgowe są znacznie droższe od tych przylgowych. Warto mieć to na uwadze, planując wymianę wielu par drzwi w domu lub mieszkaniu.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe - które lepsze?

Decyzja o wyborze drzwi nie jest łatwa i z pewnością zastanawiasz się które drzwi będę lepsze: drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? To, który z wariantów będzie lepszy nie jest jednoznaczne i wpływa na to kilka czynników.Przede wszystkim jest to kwestia czysto indywidualna i zależna od gustu. Po drugie wystrój domu będzie miał dość znaczący wpływ na to, które z drzwi będą się lepiej prezentować: przylgowe czy bezprzylgowe. Jeśli z kolei dopiero zaczynasz remont lub  aranżację musisz pamiętać, że wybór drzwi wiąże się ze stylem pomieszczeń, które należy zachować w harmonii z typem drzwi. Można zatem powtórzyć, że drzwi bezprzylgowe sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeniach. Przylgowe z kolei nadadzą się do klasycznych i tradycyjnych aranżacji.Decyzję o tym, jakie drzwi zostaną zamontowane warto podjąć już na etapie projektowania wnętrza lub pomysłu nad remontem. Najpóźniej podczas wykańczania domu lub końca remontu. Pozwoli to na lepsze zaplanowanie odpowiedniego rozwiązania montażowego i osiągnięcie zadowalającego efektu.Prawda jest jednak taka, że na rynku panuje wolność wyboru i to czy wybierzesz drzwi przylgowe czy bezprzylgowe do swojego wnętrza, bez względu na to jaki styl panuje w Twoim domu. Wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie oraz Twoich preferencji.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.