Duże okna w domu – wady i zalety

Duże okna w domu to trend, który aktualnie cieszy się bardzo dużą popularnością. W związku z tym coraz częściej można obserwować, że projektowane w nowoczesnym stylu, nowopowstające budynki wyróżniają się na tle innych obiektów wielkopowierzchniowymi przeszkleniami. Dlaczego właściciele domów decydują się na montaż okien o rozmiarach większych niż standardowe? Już teraz sprawdź podstawowe wady i zalety tego typu stolarki okiennej.

Okna wielkoformatowe – plusy i minusy

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Podobnie wygląda to w przypadku okien wielkoformatowych. Istnieją zarówno mocne strony przemawiające za ich wyborem, jak również charakterystyczne wady, które skutecznie do tego zniechęcają. Już teraz dowiedz się nieco więcej na temat tych właściwości (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych), a  potem starannie je rozważ. W końcu zakup okien to inwestycja na lata, warto więc podejść do tego w pełni świadomie oraz właściwie wszystko przemyśleć.Duże okna w domu – najważniejsze zalety to:
 • lepsze doświetlenie wnętrza – większa ilość naturalnego światła w domu,
 • optyczne powiększenie danej przestrzeni,
 • większa dawka promieni słonecznych poprawiająca samopoczucie domowników,
 • to skuteczny sposób na otwarcie się na otoczenie – na przykład zieleń przydomowego ogrodu lub pobliski las,
 • zintensyfikowanie uczucia przestronności w konkretnym pomieszczeniu,
 • poprawa estetyki i skuteczne zaaranżowanie przytulnej atmosfery,
 • szansa na wykorzystanie energii słonecznej do ogrzania wnętrza domu,
 • zwiększenie funkcjonalności obiektu,
 • dostosowanie się do obowiązujących trendów architektonicznych,
 • pozbawiona ograniczeń możliwość obserwowania widoków za oknem.
Mankamenty okien wielkoformatowych to:
 • kłopoty z czyszczeniem wysoko usytuowanych części okien,
 • konieczność zainwestowania w osłony chroniące przed silnymi promieniami słonecznymi,
 • problem z zachowaniem prywatności domowników,
 • zwiększone straty ciepła – odczuwane zwłaszcza jesienią oraz zimą,
 • wyższa cena wielkogabarytowych okien, a co za tym idzie – wzrost ogólnych kosztów budowy,
 • kwestie związane z bezpieczeństwem – zwiększone prawdopodobieństwo włamań,
 • nieco bardziej skomplikowany montaż takiej stolarki okiennej, wymagający posiadania niezbędnej wiedzy oraz użycia profesjonalnych narzędzi.

Jak zasłonić duże okna w salonie?

Zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych okien, stosuje się uniwersalne przesłony, które gwarantują intymność, chronią przed silnymi promieniami słonecznymi czy pełnią funkcje dekoracyjne. Duże okna w domu można zasłonić na wiele sposobów. Najlepiej w tej roli sprawdzają się: firanki, zasłony, plisy, okiennice, osłony fasadowe, folie, markizy, parawany, refleksole oraz różnego typu rolety i żaluzje okienne.W jakich pomieszczeniach w domu egzamin zdadzą takie panoramiczne przeszklenia? Miejscem sprzyjającym takiemu rozwiązaniu jest oczywiście salon, czyli pokój dzienny. Jednak, w zależności od dostępnej przestrzeni oraz osobistych upodobań, można usytuować je również w jadalni, kuchni, biurze, a nawet w łazience.Ponadto decydując się na montaż okien, warto zwracać uwagę również na ich rozmieszczenie względem poszczególnych stron świata. Pozwoli to regulować ilością dziennego światła wpadającą do wnętrza domu.

Jak myć duże okna w domu?

Wiele osób uznaje mycie okien za jeden z najbardziej nielubianych obowiązków domowych. Jeśli dodatkowo trzeba zmierzyć się z wyczyszczeniem szklanych powierzchni o dużych wymiarach, rzeczywiście może okazać się, że stawienie czoła takiemu wyzwaniu będzie sporym problemem. Należy więc odpowiednio przygotować się do tego typu aktywności.Punktem wyjścia jest realizacja tych prac w sprzyjających warunkach pogodowych. Ponadto, trzeba pamiętać, że duże okna w domu skutecznie wyczyści się za pomocą przeznaczonych do tego środków myjących oraz profesjonalnych urządzeń. Sprzętem, który zda egzamin w takiej sytuacji, jest tradycyjna lub ciśnieniowa myjka wyposażona w wysuwany drążek pozwalający dosięgnąć naprawdę wysoko. Korzystając z tych rozwiązań, można skutecznie usunąć z okien wszelkie zabrudzenia (nawet te znajdujące się w trudno dostępnych miejscach), nie martwiąc się przy tym o pozostawienie na szybach nieestetycznych smug oraz zacieków.

Ile kosztują duże okna?

Duże okna w domu są Twoim marzeniem, jednak zastanawiasz się, ile będzie kosztował ich zakup? Na cenę okien ma wpływ wiele czynników. Wśród najważniejszych wymienia się: rodzaj materiału wykorzystanego do ich wyprodukowania, kształt, kolorystykę, termoizolacyjność, sposób otwierania, stopień zaawansowania całej konstrukcji oraz obecność elementów wyposażenia dodatkowego. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że kluczowym w tym kontekście parametrem jest również rozmiar okien. Zwykle zależność jest tutaj prosta – im większa ich powierzchnia, tym więcej należy za nie zapłacić. Duże okna w domu są więc nieco droższe niż ich odpowiedniki o standardowej wielkości.Planujesz wymianę dotychczasowej stolarki okiennej? A może urządzasz przestrzeń mieszkalną od podstaw i szukasz wysokiej jakości okien? Ciekawą opcją, na którą możesz się zdecydować, są duże okna w domu. Należy liczyć się z tym, że posiadają one zarówno typowe dla siebie zalety, jak i wady. Dlatego zawsze warto dokładnie przeanalizować wszystkie te aspekty i na tej podstawie zweryfikować, czy wskazane rozwiązanie będzie mogło znaleźć zastosowanie w Twoim miejscu zamieszkania.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.