Ekologiczne rozwiązania w domu – jak żyć ekologicznie?

Spis producentów
Ekologiczny tryb życia coraz częściej staje się standardem, niezwykle istotnym elementem współczesności, który już na stałe wkroczył w naszą codzienność. Liczne grupy ludzi stosują zasady typowe dla tej idei na rozmaitych płaszczyznach swojej egzystencji. Nieszkodliwe dla środowiska rozwiązania to przedsięwzięcia o różnorodnej skali – zarówno ogólnokrajowe inwestycje, jak i niewielkie, na pozór nic nieznaczące działania podejmowane przez jednostki. Lecz to właśnie te drobne aktywności, realizowane systematycznie oraz konsekwentnie, kumulując się, prowadzą do uzyskania najtrwalszych i najbardziej spektakularnych rezultatów. Małymi krokami można dbać o środowisko naturalne, a ekologiczne rozwiązania dla domu idealnie sprawdzają się w tej roli. Widać więc, że cel jest szczytny!

Jak żyć ekologicznie?

Wbrew pozorom ekologiczne życie wcale nie jest skomplikowanie, ani zbyt kosztowne. To sposób funkcjonowania dostępny dla wszystkich ludzi. Żeby odtąd Twoja egzystencja stała się ekologiczna, musisz wprowadzić szereg konkretnych zmian w dotychczasowych nawykach. Niekiedy jest to tylko nieznaczne przekształcenie swoich przyzwyczajeń, a czasem niezbędne okazuje się dokonanie prawdziwych rewolucji. Jednak zawsze jest to gra warta świeczki, dlatego opłaca się zdecydować na taki wysiłek.W tym kontekście bardzo liczy się odpowiednia motywacja, systematyczność oraz konsekwencja w działaniu. Jednocześnie ważna jest świadomość, że niektóre ekologiczne rozwiązania dla domu przyniosą szybkie efekty, z kolei na rezultaty innych aktywności trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Wytrwałość oraz cierpliwość stanowią klucz do sukcesu.

Co to jest dom ekologiczny?

Dom ekologiczny (niskoenergetyczny) to budynek w maksymalnym stopniu przyjazny środowisku oraz pozytywnie oddziałujący na komfort i zdrowie jego mieszkańców. Ekologiczne rozwiązania dla domu są dostrzegalne na wszystkich etapach związanych z funkcjonowaniem takiego obiektu mieszkalnego – od racjonalnie opracowanego projektu, przez wybór nieszkodliwych surowców i materiałów, wykorzystywanie ekologicznych metod budowlanych, a kończąc na rozsądnym rozplanowaniu i zagospodarowaniu dostępnej przestrzeni. W dalszej fazie konieczna staje się eksploatacja eco-nieruchomości nastawiona na zdroworozsądkową dbałość o środowisko naturalne.Najważniejsze cechy, jakimi charakteryzuje się dom ekologiczny to: odpowiednia konstrukcja, właściwy kształt dachu, układ pomieszczeń dostosowany do kierunków świata, stosowanie nowoczesnych technologii (np. instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii lub pomp ciepła), wyposażenie w energooszczędny sprzęt, czy wykończenie za pomocą naturalnych surowców. Takie obiekty cieszą się rosnącą popularnością, dlatego coraz częściej można spotkać je na terenie naszego kraju.

Ekologiczne rozwiązania w domu

Ekologiczne rozwiązania w domu mają niejedno imię. Ich charakter pokazuje, że dotyczą one różnych parametrów obiektów mieszkalnych, ponadto z uwagi na swą specyfikę potrafią na wieloraki sposób unowocześnić użytkowanie budynków. Już teraz sprawdź, jakie są najpopularniejsze proekologiczne trendy, z których możesz korzystać na co dzień.

Ograniczenie produkcji smogu

Przyczyn smogu jest wiele, a ich nawarstwienie sprawia, że jest to dość duży problem w Polsce – spore znaczenie w tym zakresie mają właśnie budynki mieszkalne. Dlatego walka o czystość powietrza może przyjmować różną postać. Ekologiczne rozwiązania dla domu zmniejszające emisję zanieczyszczeń to zmiana typu ogrzewania (wymiana pieców) i rezygnacja ze spalania tak zwanych paliw stałych, a więc drewna oraz węgla.

Ograniczenie energii cieplnej

W tym zakresie istotną rolę odgrywa przywiązywanie uwagi do standardów energetycznych budynków i oszczędzania energii cieplnej. Zalecane działania to na przykład:
 • modernizacja systemu grzewczego i regularna weryfikacja sprawności obecnej instalacji,
 • montaż dodatkowych źródeł ciepła,
 • uszczelnianie okien oraz drzwi zewnętrznych,
 • dodatkowe ocieplenie budynku,
 • sprawdzanie funkcjonowania systemu wentylacyjnego,
 • zależne od okoliczności zmienianie temperatury w pomieszczeniach.

Ograniczenie zużycia prądu

Ekologiczne rozwiązania dla domu to również aktywności zmierzające do oszczędzania energii elektrycznej i efektywnego zarządzania nią. Tutaj zalecane jest między innymi:
 • wymiana stosowanych dotąd żarówek na energooszczędne (LED),
 • ograniczanie ilości używanych urządzeń oraz wybieranie tych o parametrach oszczędzających energię,
 • niepozostawianie sprzętu elektronicznego w trybie gotowości,
 • wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których się nie przebywa,
 • wykorzystywanie promieni słonecznych jako oświetlenia wnętrz.

Ograniczenie zużycia wody

Jednym z naszych głównych grzechów względem środowiska naturalnego jest marnowanie wody. Jak oszczędzać ten cenny dar? Oto najpopularniejsze metody:
 • napraw urządzenia, które ciekną,
 • częściej wybieraj prysznic niż kąpiel w wannie,
 • podczas mycia zębów lub rąk zakręcaj wodę, gdy z niej nie korzystasz,
 • wykorzystuj ponownie zużytą wodę, na przykład do podlewania roślin doniczkowych,
 • pralkę oraz zmywarkę uruchamiaj dopiero wtedy, gdy będą w pełni załadowane,
 • magazynuj deszczówkę,
 • używaj dzbanków filtrujących do wody kranowej.

Ograniczenie produkcji śmieci

Odpowiedzialne życie i stawianie na ekologiczne rozwiązania dla domu to także minimalizowanie ilości śmieci wytwarzanych przez gospodarstwo domowe, a więc stosowanie się do tak zwanej filozofii zero waste. Do działań podejmowanych w  tym zakresie mogą należeć:
 • nadawanie zużytym przedmiotom drugiego życia,
 • segregowanie odpadów,
 • rozsądne kupowanie – mniej zakupów, mniej śmieci (stawianie na jakość, a nie na ilość),
 • korzystanie z wielorazowych toreb i opakowań,
 • oddawanie osobom potrzebującym niezniszczonych rzeczy, których nie będzie się już używało,
 • ograniczenie stosowania jednorazowych przedmiotów.

Ekologiczne rozwiązania dla domu – podsumowanie

Obserwacja współczesności pokazuje, że świadomość ekologiczna ludzi stopniowo wzrasta. W dużych miastach, mniejszych miejscowościach, a także na wsiach dostrzegalne jest podejmowanie aktywności bezpiecznych dla środowiska naturalnego, ukierunkowanych na jego jak najmniejszą degradację. Pozostaje mieć nadzieję, że ten trend będzie się utrzymywał również w kolejnych latach i coraz więcej rodzin zdecyduje się na wdrożenie w swoich gospodarstwach domowych przyjaznych dla otoczenia koncepcji.Jak pokazuje powyższe zestawienie, ekologiczne rozwiązania dla domu charakteryzują się dużą różnorodnością, co tylko powinno zachęcać do tego, aby wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć wykorzystywać je w praktyce! Efekty takich działań okażą się korzystne zarówno dla całej planety, jak i innych ludzi – bliższe przyjrzenie się temu tematowi oraz troska o wspólną przyszłość to obowiązki każdego z nas.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.