Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to coraz częstszy wybór wielu mieszkańców domów jednorodzinnych, ale i mieszkań w blokach, biurach lub sklepach. Kojarzone zazwyczaj z zabezpieczeniem przed włamaniem, pełnią jeszcze ważniejszą funkcje – wpływają na oszczędności przy ogrzewaniu. Warto pamiętać jednak o wyborze sprawdzonych i świetnej jakości rolet, które posłużą przez lata, a profesjonalny montaż zabezpieczy okna przed jakimikolwiek czynnikami atmosferycznymi i zewnętrznymi. Jednak poza trafionym kupnem, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja, dlatego też przygotowaliśmy artykuł dotyczący czyszczenia rolet zewnętrznych. Serdecznie zachęcamy do przeczytania!

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Nim zaprezentujemy instrukcję mycia rolet zewnętrznych, warto pamiętać, że gdy temperatura sięga poniżej 10 stopni lub powyżej 25 stopni Celsjusza – nie należy czyścić rolet. Konieczne jest używanie letniej wody, mycie w optymalnych warunkach na zewnątrz oraz korzystanie ze środków do mycia o odczynie naturalnym. Najlepszym produktem, którym będziemy się posługiwać, czyszcząc rolety, będzie – miękka i delikatna gąbeczka.Na samym początku warto spłukać rolety zewnętrzne samą wodą tak, aby pozbyć się kurzu i zewnętrznych zanieczyszczeń, pyłu. Następnie można wykorzystać roztwór letniej wody z płynem (nie może on mieć w zawartości silnych i szkodliwych chemikaliów, gdyż mogłyby wpłynąć one na uszkodzenie rolet, odpryski farby itd.). Przy korzystaniu z gąbeczki można delikatnie przemyć wszystkie paski rolet i spłukać je wodą. Przy bardziej niedostępnych zakamarkach można użyć szczoteczki, która pomoże pozbyć się ciężko dostępnych kącików itd.

Konserwacja rolet zewnętrznych

Konserwacja polega na regularnym wykonywaniu serwisu i okresowych przeglądach, zwłaszcza w okresie zimowym. Ujemne temperatury mogą wymagać większej pielęgnacji rolet ze względu na osadzający się śnieg oraz lód. Należy wtedy zdejmować osad z powierzchni rolet z wykorzystaniem miękkiej szczoteczki, zmiotki. Lodu nie należy usuwać na siłę. Zdecydowanie lepiej poczekać, aż sam stopnieje, a na szybkość topnienia można wpłynąć, otwierając okno.

Jak umyć rolety zewnętrzne w bloku?

Czyszczenie i pielęgnacja rolet zewnętrznych w bloku może być nieco utrudniona, zwłaszcza jeśli jesteśmy mieszkańcami wyższego piętra. Zdecydowanie należy zaopatrzyć się w specjalną myjkę, choć może i być to szczoteczka stosowana do mycia naczyń w zlewie, jednak o dłuższej rączce. W tej sposób będziemy mogli otworzyć okno i ostrożnie sięgnąć ręką do najdalszej części rolety.Do mycia rolet zewnętrznych w bloku warto się odpowiednio przygotować, aby przeprowadzić pielęgnacje w maksymalnie komfortowy oraz sprawny sposób. Należy więc postawić obok okna wiaderko lub miskę z letnią wodą i specjalnym preparatem do mycia rolet, lub okien. Koniecznie pamiętaj o tym, że w zawartości nie mogą znaleźć się szkodliwe substancje chemiczne, które mogłyby wpłynąć na zniszczenia, odpryski czy obdrapania. Zadbaj o odpowiedni skład środka do mycia.Zamocz szczoteczkę na długiej rączce w wodzie z płynem i delikatniej zacznij zmazywać brud, pył i wszelkie inne zanieczyszczenia. Jeśli brud był wyjątkowo ciężki do zmycia, należy powtórzyć czynność przetarcia, a następnie dodania większej ilości płynu, by uzyskać nieco więcej piany. Na sam koniec spłucz powierzchnię rolet ciepłą wodą!

Przegląd okresowy rolet zewnętrznych

Przegląd oraz dokładne przyjrzenie się prawidłowemu działaniu rolet zewnętrznych należy dokonywać raz na pół roku. Można sprawdzać samodzielnie odpowiednie działanie rolet, jeśli jednak zauważymy nieprawidłowości w ich mechanizmie, koniecznie należy zgłosić to do fachowca lub profesjonalnej firmy, która pełni usługi naprawy rolet. To istotne, ponieważ często wydawać się może, że doskonale wiemy, jak naprawić dany defekt, jednak okazuje się, że przykładamy się do gorszego uszkodzenia.

Podsumowanie – czy warto inwestować w rolety zewnętrzne?

Niezależnie od tego, w jakim budynku mieszkalnym mieszkasz, rolety zewnętrzne są świetnym rozwiązaniem, kiedy chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu przestrzeni. To również doskonała propozycja dla sklepów lub innych obiektów chcących chronić budynek przed włamaniami (rolety antywłamaniowe). Zewnętrzne rolety zasłaniają całe okno, a dodatkowe zabezpieczenia pozwalają na ich zamknięcie na całą noc. To szczególnie ważne, jeśli prowadzimy daną działalność w niebezpiecznej okolicy.Kolejnym atutem zewnętrznych rolet jest ich sprawne działanie przez lata. Pojedyncze defekty, które wynikać mogą z nieprawidłowej pielęgnacji, można naprawić w bardzo szybki sposób. Aby zapobiec wszelkim uszkodzeniom, należy pamiętać o instrukcji prawidłowego oczyszczania rolet i unikania zbyt ujemnych i wysokich temperatur w trakcie ich czyszczenia. Szeroki asortyment pozwala wybrać różnorodne rolety, które różnią się nie tylko kolorem, ale i modelem, strukturą, systemem działania.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.