Jak myć okna bez smug?

Zbliżają się wiosenne porządki i chcesz umyć okna, by cieszyć się przejrzystym widokiem na bezchmurne niebo i pięknie oświetlające słońce? Doskonale wiemy, ile radości dają okna oczyszczone z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń, które pozostały po jesienno-zimowych opadach. Porządki w domu nadają mieszkaniu zapachu czystości, co zdecydowanie wpływa na samopoczucie domowników. Mycie okien nie należy do najczęstszych czynności i wiele osób decyduje się, na co sezonowe lub przedświąteczne czyszczenie okien. Przy tym przedsięwzięciu warto znać sposoby, które pomogą w jak najłatwiejszy i najsprawniejszy sposób umyć okna i nie pozostawić smug, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się przejrzystym widokiem przez długi czas.

Czym umyć okna?

Przygotowując się do mycia okien, należy zaopatrzyć się w produkty, które nam to umożliwią. Będą to z pewnością specjalne środki czyszczące oraz artykuły, które ułatwią nam wykonywanie tej czynności. Poniżej wypisaliśmy wszystkie rzeczy, które mogą się przydać.
  • Wiadro lub miseczka z ciepłą wodą oraz płynem do mycia okien, lub płynem do naczyń. Przygotowany roztwór pozwoli na oczyszczenie okien z brudu, kurzu z zewnątrz, a także bardziej tłustych plam, odcisków rąk czy zacieków. Woda z płynem doskonale sprawdzi się do mycia framug oraz żaluzji i dodatkowo nada zapachu świeżości.
  • Środek do czyszczenia okien, czyli preparat specjalnie przeznaczony do czyszczenia naszych szyb z brudu. Warto zaufać renomowanych produktom, których skład zapewnia dokładne doczyszczenie wszelkich zabrudzeń, a sam środek nie podrażni naszych rąk. W przypadku delikatnej skóry dobrym pomysłem będzie mycie okien w silikonowych rękawiczkach.

Kiedy myć okna?  – wybierz odpowiednią porę

Jednym z najczęstszych pór mycia okien jest czas przedświąteczny oraz, gdy decydujemy się na wiosenne lub jesienne porządki. Jesień to dobry czas, by oczyścić szyby z różnych pyłów, które przyległy do szyb w okresie wakacji. To także doskonały pomysł, by podczas oglądania jesiennych barw liści i pięknych widoków mieć przejrzyste okno. Organizując co sezonowe porządki, możemy cieszyć się zapachem czystości móc relaksować się w zadbanej, domowej przestrzeni. Następną porą mycia okien jest przedświąteczny czas, kiedy chcemy uporządkować nasz dom i spędzić kilka dni wolnego w przytulnym i wysprzątanym domu. Wiele osób decyduje się na mycie okien zarówno przed świętami Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocą. I choć dla niektórych jest to niezrozumiałe, zdecydowanie rozumiemy chęć spędzania wolnego czasu w przestrzeni pachnącej czystością i cieszeniem się przejrzystym widokiem na świat!

Domowe sposoby mycia szyb

Domowe sposoby na mycie okien pozwalają dokładnie i sprawnie pozbyć się brudu i wszelkich zanieczyszczeń z okien. I choć samo mycie nie wydaje się trudną czynnością, tak wiele osób wie, że smugi, które mogą pozostawać zwłaszcza w słoneczny dzień, są jednym z większych utrapień. Z tego względu istnieje kilka środków, których nie podejrzewalibyśmy o właściwości czyszczące i dezynfekujące. Niektórzy nie raz słyszeli o myciu lodówki czy odkamieniania czajnika octem. Nic w tym dziwnego, gdyż produkt ma właściwości dezynfekujące i usuwają liczne bakterie. Podobnie gliceryna, która używana jest od czyszczenia szyb, uodparnia nasze okna przed osadzaniem się kurzu. Chroni również przed powstawaniem uporczywych zacieków, co jest z pewnością dużym atutem. Poniżej przygotowaliśmy sposoby na przygotowanie domowych roztworów, które ułatwią mycie okien i zagwarantują dokładne oczyszczenie z brudu na długi czas.

Woda z octem do mycia szyb

Woda z octem jest jednym z bardziej popularnych sposobów na mycie okien. Wodny roztwór kwasu octowego ma charakterystyczny ostry zapach, jednak za pomocą soku z cytryny można bez problemu się go pozbyć. Cechują go właściwości dezynfekujące, dlatego tak często jest używany do mycia szyb czy lodówki.Gdy decydujemy się na czyszczenie okien wodą i octem spirytusowym, należy przygotować wiadro z wodą, ocet i cytrynę. Do tej mieszanki warto zwrócić uwagę na proporcje wody i octu, które wynosić będą 1:1. Ocet jest świetnym preparatem do oczyszczania tłustych plam i brudu. Intensywny zapach ulatnia się po chwili, dlatego nie musimy się przejmować, że zapach octu będzie utrzymywać się przez dłuższy czas. Jednak, jeśli chcemy się nieco pozbyć octowego aromatu, dobrym rozwiązaniem będzie dodanie kilku kropel soku z cytryn. Przy przygotowaniu 2l roztworu najlepiej, jeśli użyjemy jednej cytryny. Poza właściwościami dezynfekującymi ocet to także doskonały preparat nabłyszczający.

Mycie okien gliceryną

Gliceryna sprawia, że na szybach powstaje niewidzialna powłoka, która chroni przed osiadaniem się kurzu i brudu na szybach. Pomaga to przez dłuższy czas zapewnić czystość okien. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy rzadziej decydują się na mycie okien, a także dla tych, którzy mieszkają w zatłoczonej okolicy np. przy budowie lub terenie, w którym pylą drzewa. Do przygotowania roztworu wystarczy woda i kilka kropel gliceryny. Jest to również bezpieczny preparat dla rąk, gdyż nie podrażnia dłoni i jest w pełni bezpieczny. Cena jest także atrakcyjna i zdecydowanie tańsza niż specjalne środki czystości.

Mycie okien alkoholem lub nabłyszczaczem do zmywarki

Równie skutecznym, lecz niecodziennym sposobem jest mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki. Produkt ten ma w składzie między innymi alkohol i sok z cytryny, a obie substancje charakteryzują się właściwościami oczyszczającymi przez rozpuszczanie tłustych osadów. Aby przygotować roztwór, należy do 1,5 litra wody wlać 0,5 szklanki nabłyszczacza.Natomiast alkohol etylowy jest świetną substancje do rozpuszczania trudnych do usunięcia osadów np. tłustych plam lub brudu pochodzącego z pyłu węglowego, który osadza się na szybach oraz framugach. Jednak w tym przypadku należy zachować ostrożność, gdyż bezpośredni kontakt alkoholu z uszczelkami okien lub ramą, framugą może prowadzić do zniszczeń. Aby zapobiec jakimkolwiek odbarwieniom, trzeba zastosować odpowiednie proporcje, a mianowicie do 5 litrów dodać 1 lub 2  łyżki alkoholu, a następnie spryskać tym roztworem szybę i odpowiednio wypolerować. Do każdego z przedstawionych sposobów, na pewno przyda się odpowiednio dopasowana ściereczka, a o najlepszych materiale ścierki do mycia okien przeczytasz w poniższym akapicie,

Okna bez smug – dopasuj materiał ściereczki

Jednym z podstawowych elementów, który odpowiada za brak pozostawiania smug na szybach, jest odpowiednio dobrana ściereczka. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana, gdyż to on odpowiada za sprawne czyszczenie. Najlepszym i najczęściej wybieranym wyborem jest ściereczka z mikrofibry. Jej materiał jest przeznaczony do mycia i polerowania luster, okien i innych szklanych powierzchni. Jest to zdecydowane ułatwienie, gdyż włókna mikrofibry nie pozostawiają zacieków, ani smug. Ściereczka wielokrotnego użytku z pewnością pomoże Ci w sprawny i dokładny sposób umyć okna i uzyskać efekt połysku bez jakichkolwiek smug!

Czym odtłuścić szybę?

Tłusta szyba to utrapienie wielu osób. Doskonale znamy ten rodzaj plam, zwłaszcza kiedy mamy w domu dziecko wielokrotnie dotykające szybę lub nie mamy zamontowanej rączki do zamykania balkonowych drzwi i dotykamy je ręką. Najlepszymi preparatami, które w szybki sposób pomogą uporać się z takimi plamami, będą wyżej wymienione preparaty, a więc ocet, alkohol etylowy, gliceryna czy płyn do naczyń. Jednak należy pamiętać, by zachować odpowiednie proporcje, gdyż w przypadku roztworu łączonego ze zbyt dużą ilością alkoholu lub gliceryny, możemy uszkodzić okno.Źródło zdjęć: freepik.com
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.