Jak ocieplić stare okno? Sposoby termomodernizacji

Spis producentów
Przed nadejściem najzimniejszych pór roku, a więc jesieni i zimy, warto sprawdzić, w jakim stanie znajdują się wszystkie zamontowane w obiekcie mieszkalnym elementy stolarki okiennej. Jeśli w wyniku takiego przeglądu dostrzeże się, że kondycja okien pozostawia wiele do czynienia, w niektórych przypadkach niezbędna okaże się ich termomodernizacja. Już teraz sprawdź, jak ocieplić okno!

Docieplanie okien – kiedy konieczne?

Na decyzję o dociepleniu okien w domu mają wpływ różne czynniki. Najczęściej spotykaną przyczyną jest po prostu to, że budynek został wybudowany kilkanaście lat temu, przez ten czas stolarka okienna nie była wymieniania na nową, w wyniku czego poszczególne części okien są na tyle wyeksploatowane, że nie gwarantują już wymaganej szczelności.

Ocieplenie wokół okien – najpopularniejsze sposoby

Zdecydowałeś się na termomodernizację stolarki okiennej? Zastanawiasz się teraz, jak ocieplić okno, aby zwiększyć jego izolację termiczną, ograniczyć ucieczkę ciepła z wnętrza budynku, a tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie? Poniżej znajduje się charakterystyka sześciu skutecznych metod – warto się z nimi zapoznać, a potem zastosować w praktyce.

Wymiana pakietu szybowego

Pierwsza z opcji, którą można wybrać w tym przypadku, jest uznawana za najskuteczniejszą, jednak dość mocno obciąża domowy budżet, ponieważ wiąże się z koniecznością poniesienia największych kosztów. Chodzi o wymianę pakietu szybowego na taki, który ma niższy współczynnik przenikania ciepła.

Wymiana uszczelek

Druga propozycja, a więc wymiana starych uszczelek na nowe, jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Za dodatkowy atut uznaje się tutaj także łatwość montażu tych elementów oraz szybkość przeprowadzenia wszystkich związanych z tym prac.

Zastosowanie folii termokurczliwej

Sporo osób korzysta również z trzeciej opcji, a więc montażu folii termokurczliwej (transparentnej, a więc nieograniczającej dostępu światła dziennego do poszczególnych pomieszczeń i umożliwiającej podziwianie widoków znajdujących się za oknem). Instalacja tego elementu może odbywać się zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie ramy okiennej. Folia termokurczliwa jest tam mocowana za pomocą dwustronnej taśmy klejącej.

Regulacja okuć

Czwartym pomysłem jest regulacja okuć. To całkowicie bezkosztowa metoda, która pozwala tak ustawić skrzydła, aby jesienią i zimą nieco bardziej przylegały one do ramy okiennej. Dzięki temu nie tylko poprawie ulegnie ich termoizolacyjność, ale jednocześnie otwieranie oraz zamykanie okien będzie przebiegało płynniej.

Uszczelnienie tynku

Kolejna propozycja, choć na pozór wydaje się być drobnostką, może przynieść naprawdę dobry efekt. Chodzi tutaj o uszczelnienie tynku wokół okien, a więc zlikwidowanie ewentualnych ubytków. Najczęściej tego typu działania przeprowadza się przy okazji odnawiania ścian.

Wykonanie węgarka

Ostatnie wyjście to wykonanie węgarka ociepleniowego po zewnętrznej stronie okna (bez względu na jego rodzaj, czy materiał, z którego zostało wykonane) – robi się to już na etapie budowy domu albo w czasie późniejszej eksploatacji budynku. W praktyce dość rzadko stosuje się wskazane rozwiązanie, jednak warto wspomnieć o nim w tym zestawieniu.Dzięki zaprezentowanym powyżej informacjom wiesz, jak ocieplić okno! Nie zwlekaj więc ani chwili dłużej, tylko wybierz konkretną metodę, zaopatrz się w niezbędne materiały, a potem przystąp do samodzielnego działania albo powierz realizację prac w ręce profesjonalistów.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.