Jak wyregulować drzwi wewnętrzne?

Spis producentów
Nieodpowiednio wyregulowane drzwi to nie tylko niedogodność, która może być irytująca czy mało komfortowa. Opuszczone skrzydło oprócz szurania, czy wydawania nieprzyjemnych dźwięków może również przysporzyć innych problemów. Niewyregulowane drzwi mogą się również nie domykać, a szurające po podłodze skrzydło może ją uszkodzić. Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak odpowiednio wyregulować drzwi? Zapraszamy do lektury!

Regulacja drzwi wewnętrznych – instrukcja

Drzwi wewnętrzne można regulować na trzech płaszczyznach – pionowej, poziomej oraz dociskając skrzydło do ościeżnicy. Poniżej znajdziesz wskazówki jak wyregulować standardowe drzwi przylgowe. Jak sprawdzić, czy Twoje drzwi wymagają regulacji? Aby sprawdzić, czy drzwi są odpowiednio zamocowane w zawiasach, możesz posłużyć się poziomicą, ale w tym przypadku dobrze sprawdzi się również taśma malarska, ołówek i kartka papieru. Potrzebujesz także miarki oraz klucza imbusowego (najlepiej 4 mm).Regulacja drzwi krok po kroku:
  • zaznacz ołówkiem na framudze miejsca, w których styka się ona z krawędziami zamkniętych drzwi,
  • następnie otwórz drzwi i przy pomocy miarki zmierz czy odległości narysowanych na framudze są równe – jeżeli tak jest, nie musisz regulować zawiasów w tej płaszczyźnie. Jeżeli jednak odległości są nierówne, należy wykonać poziomowanie,
  • delikatnie dokręcając oraz odkręcając odpowiednie śruby u góry zawiasów, skoryguj ułożenie drzwi. Twoje drzwi podczas otwierania szurają po podłodze? W takim przypadku dokręć jedynie śrubę z górnego zawiasu.
  • Na sam koniec ponownie zamknij drzwi, zaznacz miejsca styku i sprawdź, czy udało Ci się wyregulować drzwi poprawnie.
Chcesz sprawdzić, czy skrzydło jest odpowiednio dociśnięte do ościeżnicy? W tym celu umieść kartkę papieru pomiędzy ościeżnicą oraz skrzydłem, a następnie zamknij drzwi. Jeżeli kartka papieru wypadnie lub z łatwością ją wyciągniesz, oznacza to, że należy wyregulować drzwi. Docisk zwiększysz, dokręcając wkręty umieszczone w dolnej części każdego zawiasu. Aby sprawdzić, czy ościeżnica do drzwi wewnętrznych oraz skrzydło drzwiowe są dobrze wyregulowane, powtórz test kartki.

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne?

Dobra wiadomość jest taka, że wiele nowoczesnych drzwi zewnętrznych reguluje się tak samo jak drzwi wewnętrzne. Sposób regulacji zależy głównie od rodzaju użytych przez producenta zawiasów w drzwiach zewnętrznych. Zazwyczaj wykorzystuje się tego typu zawiasy: zawiasy kołkowe, zawiasy puszkowe oraz zawiasy 3D o budowie skrzydełkowej. Regulacja drzwi zewnętrznych zazwyczaj jest trudniejsza niż regulacja drzwi wewnętrznych, dlatego w razie problemów warto postawić na pomoc fachowców.

Regulacja drzwi – dodatkowe informacje

Może zdarzyć się tak, że pomimo przeprowadzonej regulacji, drzwi nadal się nie domykają. Być może winne są temu również inne problemy. Mogło na przykład dojść  do zwiększenia ich objętości lub wypaczenia pod wpływem nadmiernej wilgoci. Problem ten najczęściej pojawia się latem. Aby zapobiec takiej sytuacji, konieczne jest regularne wietrzenie pomieszczeń.Czasami również może okazać się, że Twoje drzwi skrzypią pomimo regulacji. W takiej sytuacji można zastosować olej silikonowy lub wazelinę techniczną. Poproś kogoś o uniesienie skrzydła drzwi i posmaruj nimi powstałą w zawiasie szczelinę. Następnie usuń nadmiar smaru i poruszaj drzwiami, aby smar mógł dobrze się rozprowadzić. Pamiętaj, aby kontrolować osadzenie drzwi w ościeżnicy przynajmniej raz w roku.

Jak wyregulować drzwi wewnętrzne – podsumowanie

Aby drzwi miały szansę odpowiednio pracować na co dzień, należy regulować  je na płaszczyźnie pionowej, poziomej oraz dociskając skrzydło do ościeżnicy. Mamy nadzieje, że ich regulacja nie przysporzy Ci kłopotów. Jeśli masz jakikolwiek problem w tej kwestii, możesz się z nami skontaktować!
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.