Jaką bramę garażową wybrać?

Spis producentów
Na co dzień poruszasz się głównie samochodem? W takim razie wiele wskazuje na to, że częściej korzystasz z bramy garażowej niż z drzwi wejściowych do domu. Dokonując zakupu tego elementu wyposażenia, musisz pamiętać, że z jednej strony liczy się jego funkcjonalność, natomiast z drugiej strony ważny jest aspekt wizualny. Już teraz zapoznaj się z przydatnymi wskazówkami odnośnie tego, jaką bramę garażową wybrać! Stosując się do nich, dokonasz inwestycji, która bezawaryjnie posłuży Ci przez długie lata, a jednocześnie stanie się wizytówką Twojego domu.

Rodzaje bram garażowych

Można wyróżnić kilka rodzajów bram garażowych. Sprawdź, jakimi cechami charakteryzują się poszczególne warianty.

Bramy garażowe segmentowe

Bramy segmentowe mogą być górne lub boczne – skrzydło otwiera się po prowadnicy zainstalowanej pod sufitem albo na ścianie. Zajmują niewiele miejsca i są bardzo szczelne.

Bramy garażowe rozwierne, czyli skrzydłowe

Bramy garażowe rozwierne to najstarszy typ, na jaki można postawić. Standardowo składają się one z dwóch otwieranych na zewnątrz skrzydeł, niezbędny jest zatem długi podjazd.

Bramy garażowe uchylne (płytowe)

Bramy uchylne mają prostą budowę i przystępną cenę. Mechanizm ich działania polega na unoszeniu skrzydła na prowadnicach i ruchu konstrukcji aż do momentu schowania się jej pod sufitem.

Bramy garażowe rolowane, czyli roletowe

Bramy rolowane działają analogicznie jak rolety okienne, z tą różnicą, że występują w rozmiarze XXL. Ich atutem jest fakt, że zajmują niewiele miejsca, mało tego są wygodne w obsłudze, ponadto od razu są wyposażone w automatyczny napęd.

Na co zwrócić uwagę przy zamawianiu bramy garażowej?

Jaką bramę garażową wybrać? Warto skupić się przede wszystkim na ilości miejsca potrzebnego do jej komfortowego i bezproblemowego otwierania oraz zamykania. Wiele więc zależy od wielkości garażu, jak również usytuowania obiektu mieszkalnego, w którym znajduje się to pomieszczenie. Z kolei wygląd bramy powinien korespondować z estetyką elewacji oraz stylem, w jakim zaprojektowano konkretny budynek.

Jaki napęd wybrać?

Napęd do bramy garażowej powinien bez problemu poradzić sobie z jej ciężarem, musi więc zostać dopasowany do wielkości oraz typu bramy. Taki automatycznie działający mechanizm stanowi gwarancję wygody i bezpieczeństwa – postaw na to rozwiązanie i ułatw sobie życie otwierając oraz zamykając garaż bez wychodzenia z pojazdu.

Jak prawidłowo zamontować bramę garażową?

Istnieje możliwość, aby korzystając ze wskazówek zawartych w instrukcji zająć się instalacją bramy garażowej na własną rękę, jednak nie jest to zalecane. Montażem powinna zająć się ekipa fachowców dysponujących wiedzą, kwalifikacjami i doświadczeniem oraz wyposażonych w profesjonalne narzędzia.

Jak dbać o bramę garażową?

Troska o kondycję bramy garażowej to przede wszystkim regularne czyszczenie z zabrudzeń nagromadzonych na jej powierzchni oraz przeprowadzanie zabiegów związanych z konserwacją poszczególnych elementów. Wszystkie te działania należy przeprowadzać z wykorzystaniem przeznaczonych do tego, specjalistycznych preparatów.

Podsumowanie – jaką bramę wybrać?

Zastanawiając się, jaką bramę garażową wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, których przeanalizowanie zwiększy prawdopodobieństwo podjęcia optymalnej decyzji zakupowej. Kluczowe jest zadbanie o to, aby brama do garażu gwarantowała bezpieczeństwo, a przy tym była trwała, odporna na uszkodzenia, niezawodna w każdych warunkach, wygodna w codziennej eksploatacji i jednocześnie wyróżniała się odpowiednią izolacyjnością termiczną oraz akustyczną.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.