Jaki kolor drzwi wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Spis producentów
Urządzanie własnego mieszkania lub domu to duże wyzwanie, ale także źródło wielkiej satysfakcji. Mimo że aranżacja Twojej przestrzeni przyniesie Ci zapewne wiele radości, może także dostarczyć niepotrzebnego stresu. Aby nieco ułatwić cały proces aranżacji mieszkania, chcemy w tym wpisie poruszyć kwestię doboru kolorystyki drzwi. Chcesz dowiedzieć się jak łączyć kolory lub do czego dopasować kolor drzwi? Poniżej czeka na Ciebie wiele inspiracji dotyczących tej tematyki. Zapraszamy do lektury!

Jak kolory wpływają na nasz nastrój?

Chyba każdy zgodzi się z tym, że kolory wpływają na nasz organizm. Otaczanie się ulubioną paletą barw może znacząco poprawić Twój nastrój lub wręcz przeciwnie, sprawić, że poczujesz na przykład niepokój czy rozdrażnienie. Właśnie z tego względu dobór kolorów w Twoim mieszkaniu jest tak bardzo ważny. Zazwyczaj kolor ścian w pomieszczeniach zostaje z nami na długo, dlatego warto dobrze przemyśleć tę decyzję i zadbać o skomponowanie odpowiedniej palety barw. Ciekawi Cię, jak poszczególne kolory mogą na Ciebie wpływać?Dla przykładu żółty postrzegany jest jako kolor związany z radością oraz optymizmem. Dodaje pewności siebie oraz pobudza zdolności organizacyjne. Ponadto żółty skłania ludzki umysł do działania. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na pomalowanie pomieszczeń właśnie tym kolorem.Natomiast zielony jest barwą natury, dlatego działa uspokajająco oraz relaksująco na nasz organizm. W pomieszczeniu z przewagą tego koloru lepiej się odpoczywa. Zieleń powoduje u ludzi korzystne zmiany fizjologiczne - zmniejsza napięcie mięśni oraz obniża ciśnienie krwi. Jest również czynnikiem równoważącym i pomaga regulować krążenie. Co ciekawe, zieleń stosowana jest również w leczeniu klaustrofobii.Jak widzisz, kolorystyka pomieszczeń realnie wpływa na Twoje samopoczucie. Czym jeszcze należy się kierować przy wyborze koloru drzwi?

Do czego dopasować kolor drzwi?

Jeżeli chcesz stworzyć przytulne i stylowe wnętrze, wybór drzwi jest równie istotny co wybór koloru ścian czy innych dodatków. Dobierając kolor drzwi wewnętrznych, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:
  • kolor podłogi – drzwi korespondujące kolorystycznie z podłogą to zazwyczaj udane połączenie. Jak odpowiednio dobrać te elementy? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek! Bezpiecznym rozwiązaniem jest dopasowanie koloru oraz odcienia drzwi do podłogi. Do jasnej posadzki pasują jasne drzwi, a do ciemnej – ciemne. Możesz również zdecydować się na kontrast, jednak miej na uwadze, że w takim przypadku dopasowanie drzwi do posadzki będzie trudniejsze i łatwiej popełnić błąd, który odbije się na estetyce wnętrza.
  • kolor ram okiennych – kolorystyczne dopasowanie do siebie elementów stolarki okiennej oraz drzwiowej to kolejny przepis na sukces w aranżacji mieszkania! Tak jak w poprzednim przypadku najlepiej sprawdzą się połączenia jasnych kolorów z jasnymi oraz ciemnych z ciemnymi.
  • kolor listew przypodłogowych – to trzecia prosta wskazówka, która pozwoli Ci stworzyć estetyczne i spójne wnętrze. Listwy przypodłogowe oraz drzwi w tym samym kolorze mogą pięknie ze sobą współgrać, nawet jeżeli różnią się od koloru podłogi. Jeżeli chcesz zdecydować się na takie rozwiązanie, warto postawić na wysokie listwy przypodłogowe, zwane także cokołami przypodłogowymi.
Stylowe i spójnie urządzenie mieszkania jest prawdziwą sztuką. Kolor drzwi wewnętrznych powinien być dobrany nie tylko do jednego z trzech elementów wypisanych powyżej, ale także korespondować z ogólną paletą barw dobranych do aranżacji całego mieszkania. Jeżeli już zdecydujesz się na kupno konkretnych drzwi do swojego domu lub mieszkania, warto zainteresować się również profesjonalnym montażem drzwi. Mamy nadzieje, że kilka naszych wskazówek ułatwi Ci urządzenie wnętrza, o jakim marzysz!
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.