Jakie są rodzaje okien?

Przeczytaj ten tekst, a wybierzesz najlepsze okna do Twojego domu!Wybór okien do domu to poważna decyzja, którą należy przemyśleć. Na pewno zależy Ci na tym, aby dokonać wyboru, którego nie pożałujesz za kilka lat. Zdajemy sobie sprawę z tego, że kupno okien jest inwestycją na przyszłość. Dlatego też w poniższym tekście znajdziesz informacje, które pomogą Ci kupić najlepsze okna do Twojego domu!

Jakie są rodzaje okien? Podział ze względu na materiał

Zanim przejdziemy do tego, jakie są rodzaje okien ze względu na materiał, z którego są wykonane, należy zacząć od podstawowego podziału. Okna w budynku dzielą się na fasadowe (wbudowane w ścianę) i połaciowe (wbudowane w płaszczyznę dachu). Każde okno składa się z ramy, która jest zamontowana w ościeżnicy. Na ramie zawieszone są skrzydła. Ze względu na konstrukcje skrzydeł wyróżnia się okna zespolone i jednoramowe.Ze względu na rodzaj materiału, z którego zrobione są ramy okienne wyróżnia się okna drewniane, plastikowe i okna aluminiowe. Zanim podejmiesz decyzję, które z nich wybrać musisz wziąć pod uwagę szereg różnych kwestii. Należą do nich względy estetyczne, wytrzymałość, maksymalne wymiary, izolacja cieplna i akustyczna, sposób i częstotliwość ich czyszczenia oraz konserwacji.  Dodatkowo należy rozpatrzeć również specyfikę konstrukcji oraz sposób otwierania okien.

Okna drewniane

Okna drewniane wyglądają bardzo elegancko i znacząco wpływają na charakter wnętrza. Sprawiają, że staje się ono bardziej luksusowe. Drewno z wiekiem prezentuje się również coraz bardziej szlachetnie. A co z parametrami technicznymi?Okna drewniane są bardzo wytrzymałe. Odpowiednio konserwowane są w stanie przetrwać w dobrej kondycji nawet do 100 lat. Ramy okienne z drewna klejone są trójwarstwowo, co nadaje im odpowiednia sztywność i wytrzymałość. Dzięki temu nie odkształcają się również pod wpływem temperatury i wilgotności. Co więcej, charakteryzuje je niski współczynnik przenikania ciepła, co sprawia, że możesz z ich powodu zaoszczędzić na ogrzewaniu domu w czasie jesieni oraz zimy.Do ich głównych zalet należy również wyjątkowa szczelność i znakomite wygłuszanie dźwięków dochodzących z zewnątrz. Warto również wspomnieć, że łatwo wyposażyć je w funkcję antywłamaniową. Jeżeli marzysz o wielkich oknach w swoim domu, warto postawić na okna drewniane, ponieważ idealnie nadają się do przeszkleń wielkogabarytowych.

Rodzaje okien drewnianych

Okna drewniane zwyczajowo dzieli się na trzy grupy:
 • Okna jednoramowe
 • Okna zespolone
 • Okna skrzynkowe
Należy pamiętać, że okna drewniane wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co kilka lat należy je poddać profesjonalnej konserwacji. Serwis okien Bianex najlepiej zadba o kondycję Twoich okien drewnianych!

Okna plastikowe

Najczęstszym wybieranym typem okien są właśnie te wykonane z PCV. Ich główną zaletą jest duża wytrzymałość i atrakcyjna cena. Okna drewniane oraz plastikowe cechują podobne parametry techniczne. W przypadku izolacji akustycznej nieco lepiej wypadają okna drewniane. Niestety w przeciwieństwie do okien drewnianych i aluminiowych okna plastikowe wykazują dużą wrażliwość na zmiany temperatury (materiał rozszerza się i kurczy). Okna PCV nie wymagają jednak specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak uszkodzona w sposób mechaniczny plastikowa rama nadaje się jedynie do wymiany. Nie można jej poddać renowacji tak jak np. w przypadku okien drewnianych.

Typy okien plastikowych

Okna plastikowe dzieli się na 2 typy ze względu na rodzaj uszczelnienia między profilem skrzydła a ościeżnicą. Okna PCV typu AD jest wyposażone w 2 uszczelki, natomiast okno typu MD w trzy.
 • Okno PCV typu AD – standardowo profile okienne mają ten system uszczelnienia. Charakteryzują się dwoma uszczelkami przylgowymi.
 • Okno PCV typu MD – okno wyposażone w dodatkowe uszczelnienie środkowe. Ten typ okien ma lepszą izolację termiczną oraz akustyczną niż typ AD.

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe są nowoczesnym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej klientów. Ramy okienne mogą być poddawane dwóm zabiegom – anodowania lub lakierowania proszkowego. Dzięki temu okna aluminiowe mogą przybierać różne barwy. Tak naprawdę ramy okien aluminiowych można wykonać w każdym kolorze. Aluminium nie odkształca się, jest sztywne, a także nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Rodzaje okien ze względu na sposób otwierania

Oprócz materiału, z którego będą wykonane ramy Twoich okien, musisz również zdecydować się na konkretny sposób ich otwierania. Na wybór powinny składać się dwie kwestie: wygoda domowników oraz dostosowanie sposobu otwierania okien do konkretnego projektu wnętrza.W przypadku stolarki elewacyjnej wyróżnia się następujące typy okien:
 • Okno rozwierane lub okno uchylno-rozwierane są najczęściej wybieranym typem okien
 • Okna odchylne – otwiera się je na zewnątrz, od dołu, co umożliwia cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, nawet podczas dużych opadów deszczu
 • Okno przesuwne są najmniej popularne, stosuje się je w oknach balkonowych.
Rodzaje okien dachowych:
 • Okna uchylne
 • Okna obrotowe
 • Okna uchylno-obrotowe
 • Okna wyłazowe
Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie okna będą najbardziej spełniały Twoje oczekiwania oraz najlepiej sprawdzą się w Twoim domu. Pamiętaj, że nasza firma oferuje profesjonalne usługi związane z montażem okien oraz ich serwisem. Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu w dalszym ciągu masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.