Montaż listwy przypodłogowej – najważniejsze informacje

Spis producentów
Montaż listwy przypodłogowej wydaje się banalnym zadaniem. Myślimy o tym, że tę czynność robi się zawsze na sam koniec i pewnie jest bardzo prosta, więc co mogłoby pójść nie tak? W rzeczywistości montaż listwy przypodłogowej może być rzeczywiście łatwy, jeżeli tylko odpowiednio się do tego przygotujesz. Jak wybrać odpowiednią listwę przypodłogową? Jakie są sposoby montażu listwy przypodłogowej? Zapraszamy do lektury!

Listwy przypodłogowe – jak wybrać odpowiednią?

Wybór oraz montaż listew przypodłogowych to niezbędny element wykończenia podłóg. Bez względu na to, czy wybierzesz panele, płytki, czy wykładzinę, trzeba będzie ją ładnie wykończyć właśnie za pomocą listwy. Montaż listwy przypodłogowej pozwala nie tylko estetycznie wykończyć przestrzeń, ale także zabezpieczyć ściany.Wybierając odpowiednią listwę przypodłogową, trzeba wziąć pod uwagę zarówno jej rozmiar, jak i kolor. Kolor listwy może być spójny z kolorem podłogi, ale może być dobrany także na zasadzie kontrastu.

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Montaż listwy przypodłogowej – przykręcanie

Można stwierdzić, że to najbardziej tradycyjna metoda montażu listew. Listwę przytwierdza się do ściany przy pomocy wkrętów, które montuje się obok siebie w odległości około 50 cm. Gdy ściana jest nierówna, można tę odległość nieco zmniejszyć. Taki sposób montażu zazwyczaj stosuje się przy listwach drewnianych lub listwach z tworzywa. Jednak nie musisz martwić się o estetykę wnętrza, decydując się na tego typu rozwiązanie. Zazwyczaj listwy przystosowane do tej metody posiadają specjalny system klipsów montażowych, dzięki temu cały proces jest łatwiejszy, a całość prezentuje się gustownie.

Montaż listwy przypodłogowej – montaż z użyciem kleju

Wiele osób wybiera właśnie tę metodę montażu listew przypodłogowych. Listwy przykleja się za pomocą profesjonalnego kleju montażowego lub uniwersalnego. O czym należy pamiętać, decydując się na to rozwiązanie? Klej musi być przeznaczony do stosowania z określonym typem listwy oraz na określonym podłożu. W przeciwnym razie listwy mogą nie przykleić się prawidłowo.Jak przykleić listwę przypodłogową? Metodę klejenia należy dobrać do wnętrza, a właściwie ścian w pomieszczeniu. Jeżeli są równe – klej należy aplikować punktowo za pomocą wyciskacza do kartuszy. Jeżeli jednak nie są idealne – warto nakładać klej zygzakiem. Dzięki temu klej lepiej zwiąże z podłożem. Bardzo ważne jest również to, aby dokładnie stosować się do instrukcji danego kleju. Znajdziesz ją na pewno na opakowaniu produktu.

Montaż listwy przypodłogowej – podsumowanie

Mamy nadzieje, że odpowiedzieliśmy na Twoje pytanie dotyczące montażu listew przypodłogowych. Tak jak wspominaliśmy na samym początku, nie jest to trudne zadanie, jeśli tylko poświęcimy troszkę czasu, aby poznać najważniejsze triki oraz informacje, które pomogą nam w tym zadaniu. Jeżeli szukasz innych porad dotyczących prac wykończeniowych, koniecznie zapoznaj się z naszymi innymi wpisami na blogu! Znajdziesz tu między innymi porady: jakie rolety na okna dachowe wybrać, jak wymierzyć moskitierę czy jak zmierzyć okno do rolet?
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.