Odnawianie drzwi drewnianych – jak je wykonać?

Spis producentów
Drewnianych drzwi, które utraciły swoje pierwotne parametry wizualne, wcale nie trzeba od razu wymieniać na nowe. Rozwiązaniem generującym oszczędności, choć wymagającym poświęcenia trochę czasu, jest ich renowacja. Odnawianie drzwi drewnianych – już teraz dowiedz się coś ciekawego na ten temat, zapamiętaj zaprezentowane wskazówki, a potem przystąp do działania i wykorzystaj je w praktyce!

Kiedy warto odnawiać stare drzwi?

Odnawianie drzwi drewnianych to zespół działań, które powinno się wdrożyć w sytuacji, gdy konkretny element stolarki drzwiowej nie wygląda już tak dobrze, jak na początku (ich nawierzchnia jest matowa, powłoka malarska odpada, dostrzegalne są również jakieś zarysowania). A w jakich okolicznościach ten zabieg okaże się nieskuteczny i nie przyniesie oczekiwanych efektów? Stanie się tak, gdy drewniane drzwi będą w złym stanie technicznym (pojawią się wypaczenia oraz poważne uszkodzenia).

Usuwanie starej farby z drzwi drewnianych – jak to zrobić?

Odnawianie drzwi drewnianych to proces składający się z kilku następujących po sobie kroków. Należy rozpocząć od ich starannego oczyszczenia, a więc usunięcia powłoki starej farby. Można to uczynić, na przykład szlifując (ręcznie lub mechanicznie), poprzez cyklinowanie, skorzystanie z opalarki do drewna i metalowej szpachelki, jak również z pomocą specjalistycznych, chemicznych preparatów w formie żelu, nakładanych na drzwi pędzelkiem. Wystarczy po prostu wybrać rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Jak usunąć farbę z futryny drewnianej?

Istnieje możliwość, aby wskazane powyżej metody usuwania farby z drewna zastosować nie tylko względem samego skrzydła drzwiowego, ale również podczas oczyszczania wykonanej z tego materiału futryny (ościeżnicy), czyli obramowania. W taki oto sposób precyzyjnie zlikwiduje się łuszczące się powłoki farby na całych drzwiach, a tym samym przygotuje się je do właściwego malowania.

Malowanie starych drzwi drewnianych – o czym należy wiedzieć?

Chcesz nadać zniszczonym, drewnianym drzwiom nowy wygląd? Marzysz o tym, aby tchnąć w nie nowy życie? Pomaluj je, pamiętając o kilku kluczowych zasadach:
  • zaopatrz się w odpowiedni rodzaj farby do drewna,
  • dokonaj tymczasowego demontażu drzwi,
  • zabezpiecz elementy, które nie będą malowane (klamki, zawiasy, zamki, czy przeszklenia),
  • wyczyść i wygładź nawierzchnię,
  • nałóż farbę o wybranym kolorze (przy malowaniu drzwi drewnianych trzeba pamiętać, aby prace wykonywać w sprzyjających ku temu warunkach, uwzględniających zwłaszcza odpowiednią wilgotność oraz temperaturę powietrza) – rekomendowane jest nałożenie dwóch warstw.

Odnawianie drzwi sosnowych

Zaprezentowane powyżej zasady, wskazujące na zgodne ze sztuką odnawianie drzwi drewnianych, można zastosować względem stolarki drzwiowej wykonanej z różnych gatunków drewna (na przykład sosnowego, dębowego oraz olchowego).

Jak odnowić drzwi pomalowane farbą olejną?

Drzwi drewniane mają wiele zalet (są atrakcyjne wizualnie, solidne i trwałe oraz odporne na uszkodzenia), warto więc robić wszystko, aby wszystkie wyróżniające je parametry (zarówno techniczne, jak i wizualne) utrzymały się przez jak najdłuższy czas. Jeśli dostrzeże się, że doszło do pogorszenia się kondycji drzwi z drewna, warto przekonać się o potencjale, jaki skrywa w sobie przemyślane odnawianie drzwi drewnianych. Tym bardziej, że wszelkie prace można wykonać samodzielnie, wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i działać zgodnie z przygotowanym wcześniej planem. A jeśli nie dysponuje się wymaganymi umiejętnościami, lepiej powierzyć te prace w ręce ekipy składającej się z doświadczonych profesjonalistów.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.