Okna drewniane czy plastikowe – które wybrać?

My przedstawimy Ci charakterystykę okien drewnianych i plastikowych, a Ty podejmiesz najlepszą decyzję!Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie nie musieli odpowiadać sobie na pytanie: Jakie okna są lepsze drewniane czy plastikowe? Do wyboru mieli jedynie stolarkę okienną z drewna. Okna plastikowe, a dokładniej wykonywane z polichlorku winylu (oznaczanego jako: PVC, PCV, PCW) zaczęto zakładać na początku drugiej połowy XX wieku. Natychmiastowo podbiły rynek i stały się bardzo popularne. Zaczęto też masowo wymieniać okna drewniane na plastikowe. Jak powszechnie wiadomo „moda lubi wracać” i w dzisiejszych czasach na całym świecie, również w Polsce, montuje się na co dzień okna z obydwu tworzyw. Tak naprawdę pojedynek okna plastikowe kontra okna drewniane nie ma racji bytu, ponieważ żadne z tworzyw nie jest „gorsze”. Wszystko zależy od miejsca, w którym okna mają być zamontowane oraz od preferencji ich użytkowników.Poniżej przedstawiamy zalety i wady obu tworzyw oraz ich charakterystykę. Na podstawie tekstu przeanalizuj wszystkie „za” i „przeciw”, a na pewno podejmiesz właściwy wybór. Jeśli mimo wszystko będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zakupu okien drewnianych lub plastikowych, skontaktuj się z naszą firmą. Zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązanie indywidualnie dobrane do Twojego mieszkania, domu lub innego budynku!

Żywotność okien drewnianych

Obecnie posiadanie w domu okien drewnianych jest synonimem luksusu. Drewno w odróżnieniu od plastiku jest tworzywem naturalnym, dlatego też w zależności od gatunku ma inne właściwości. Najczęściej wybierane są ramy z drewna sosnowego. Gatunek ten jest stosunkowo łatwo dostępny i najtańszy. Do drewna z tzw. wyższej półki zalicza się np. jodłę, świerk, dąb czy modrzew.Zaletą okien drewnianych jest brak rozszerzalności cieplnej pod wpływem temperatury. Odpowiednio wykończone ramy drewniane są również sztywniejsze od tych wykonanych z PCV. Aby okna drewniane wytrzymały naprężenia, którym są codziennie poddawane podczas użytkowania, do ich produkcji stosuje się klejenie trójwarstwowe naprzemienne. Odpowiednio sezonowane, wysuszone i wykończone drewno jest sztywne i wytrzymałe. Ze względu na powyższe powody, drewniane okna są często wykorzystywane do przeszkleń wielkogabarytowych. Odpowiednio konserwowane mogą również służyć przez dziesiątki lat.

Wytrzymałość okien plastikowych

Okna plastikowe są częściej wybierane przez Polaków. Zazwyczaj kosztują mniej od tych wykonanych z drewna, a zapewniają jednocześnie podobne parametry użytkowe. Odznaczają się również dużą odpornością, co łatwo zobaczyć w wielu niemieckich domach, gdzie nadal znajdują się dobrze zachowane okna z PCV pamiętające lata 70. W przeciwieństwie do okien drewnianych nie wymagają konserwacji. Mimo to pod wpływem promieni słonecznych polichlorek winylu może żółknąć. Aby nie doprowadzić do takiego stanu, stosuje się modele z nakładką aluminiową, które skutecznie temu zapobiegają. W przypadku okien plastikowych ciężko również uzyskać takie o różnych kształtach. Dzieje się tak głównie dlatego, że ich produkcja nastawiona jest hurtowo na dużą liczbę jednakowych egzemplarzy.

Zalety i wady okien plastikowych i drewnianych

Zalety okien drewnianych i plastikowych – zestawienie

Zalety okien drewnianychZalety okien plastikowych
Są postrzegane jako produkty luksusowe, wyglądają szlachetnie we wnętrzuSą lekkie dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych i budowy komorowej
Cechuje je niski współczynnik przenikania ciepłaMożna je wyposażyć w funkcje antywłamaniową
Są wyjątkowo szczelne i dobrze wygłuszają dźwięki z otoczeniaZazwyczaj są tańsze od okien drewnianych
Łatwo je uzbroić w funkcje antywłamanioweNie wymagają konserwacji
W przypadku uszkodzenia mechanicznego np. zarysowania można je łatwo naprawićZazwyczaj występują w białym kolorze, ale można je okleić kolorowymi foliami lub okleinami drewnopochodnymi
Pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji żywotność okien drewnianych to nawet 100 lat

Wady okien plastikowych i drewnianych – zestawienie

Wady okien drewnianychWady okien plastikowych
W wilgotnych pomieszczeniach wymagają dodatkowe konserwacjiJasne profile okien mogą zmieniać kolor pod wpływem promieniowania UV oraz innych czynników atmosferycznych
Wymagają pielęgnacji oraz zabiegów konserwacyjnych co kilka latUszkodzenia mechaniczne okien plastikowych trudno naprawić, często konieczna jest wymiana
Zazwyczaj są droższe od okien plastikowychMogą mieć tendencje do skrzypienia i odkształcania się
Warto wiedzieć, że oprócz okien plastikowych i drewnianych można się także zdecydować na okna aluminiowe. Już jakiś czas temu dynamicznie wkroczyły na polski rynek i w dalszym ciągu jest na nie popyt wśród naszych klientów.

Szczelność okien drewnianych i plastikowych

W dzisiejszych czasach zarówno okna drewniane, jak i plastikowe charakteryzują się podobnym poziomem szczelności, o ile do ich produkcji użyto tych samych okuć i oszklenia. Przy testowaniu okien plastikowych i drewnianych, nieco lepiej wypadają te drugie, aczkolwiek różnica jest nieznaczna. W przypadku izolacji termicznej również oba rodzaje materiałów wypadają podobnie. Trochę lepszą izolację akustyczną wykazują okna drewniane.

Konserwacja okien drewnianych i plastikowych

Pielęgnacja okien plastikowych to nic trudnego i ogranicza się właściwie wyłącznie do ich mycia. Na co dzień można o nie zadbać samodzielnie bez najmniejszego problemu. Jeśli pogorszy się ich szczelność lub pojawią się inne problemy, zawsze możesz skorzystać z naszego serwisu.Pielęgnacja okien drewnianych jest bardziej skomplikowana. Ich konserwacji należy dokonywać co kilka lat w zależności od rodzaju zastosowanej powłoki ochronnej. Częstotliwość zabiegów jest także zależna od ogólnych warunków panujących w środowisku zamontowanych okien.

Montaż i serwis okien

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz pomocy w konserwacji, skontaktuj się z serwisem okien Bianex. Nasi specjaliści wiedzą jak radzić sobie zarówno z drewnem, jak i plastikiem, a także oknami aluminiowymi. Jeżeli zdecydujesz się na wybór konkretnych okien, skorzystaj z montażu okien we Wrocławiu i okolicach.Jak widzisz zarówno okna drewniane, jak i plastikowe mają szereg zalet. Ten wpis powinien rozjaśnić większość Twoich wątpliwości oraz pomóc Ci dokonać satysfakcjonującego wyboru. Jeśli w dalszym ciągu masz jakiekolwiek wątpliwości, pamiętaj, że służymy pomocą i z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.