Parapet wewnętrzny – wszystko, co musisz wiedzieć

Oto jeden z elementów wnętrza, bez którego trudno byłoby funkcjonować, a z pewnością nie zdajesz sobie sprawy ile możesz zawdzięczać odpowiednio dobranym i zamontowanym parapetom. W dzisiejszym artykule przedstawimy ich krótką charakterystykę oraz podpowiemy jak skutecznie dopasować je do Twojego domu oraz poszczególnych pokoi.

Do czego tak naprawdę służą parapety?

Mowa oczywiście o parapetach wewnętrznych, które w zasadzie pełnią trzy najważniejsze funkcje. Pierwsza z nich dotyczy zabezpieczenia całego pomieszczenia przed rozprzestrzenianiem się kurzu, ponieważ osadzony na grzejnikach unosi do wraz z powietrzem do góry, gdzie odbija się z powrotem od dolnej powierzchni parapetu. Jest to najprościej opisany proces filtracji powietrza, który ma również spory wpływ na ogrzewanie Twojego wnętrza.Parapety montowane pod oknami zazwyczaj są umieszczone właśnie nad grzejnikami, dzięki czemu całe wytworzone ciepło pozostaje w pomieszczeniu, a nie ucieka przez minimalne rozszczelnienia w oknie. To bardzo ważne, ponieważ Twoje ogrzewanie wcale nie idzie na marne, a pozostali domownicy również mogą przez dłuższy czas cieszyć się miłą i przyjemną atmosferą podczas mroźnych dni na zewnątrz.Ostatnim przeznaczeniem parapetów jest stylowe wykończenie wnętrza, które może zostać ciekawie podkreślone za pomocą nietypowych materiałów, z których wykonany jest podokiennik. Z drugiej strony natomiast mogą one służyć naturalnie do przechowywania różnych elementów, jak na przykład książki czy też doniczki z kwiatami.

Dopasowanie do stylu wnętrz

Projektując swój własny dom czy mieszkanie, na pewno miałeś jakiś konkretny pomysł na wystrój wnętrza, by w całości odzwierciedlało Twój gust. Świadczyć o tym mogą między innymi kolor ścian, wygląd mebli oraz ewentualne dodatki. Zatem parapety również powinny być dopasowane do panującego w całym domu stylu, który można zaznaczyć głównie za pomocą materiałów.Chociażby na naszej stronie bianex.pl możesz znaleźć kilka ciekawych modeli i wzorów parapetów wewnętrznych, które urozmaicą Twoje wnętrze. Do wyboru oferujemy materiał granitowy oraz PCV, który obleczony jest specjalną okleiną dodającą estetycznego wyglądu. Możesz zatem przebierać i wybierać spośród wielu odcieni, by w ostateczności zdecydować się na najlepszy wzór.Każdy z wyżej wymienionym rodzajów parapetów posiada odrębne specyfikacje i właściwości, które zostały dokładnie opisane przy wszystkich produktach. Warto zwrócić uwagę na niektóre z nich, ponieważ mogą mieć znaczący wpływ na późniejszą wytrzymałość całej konstrukcji w zależności od pomieszczenia, w jakim zostały zamontowane parapety.

Parapet zależny od przeznaczenia wnętrza

Musisz pamiętać, że każde pomieszczenie wymaga innego przygotowania, co doskonale widać na przykładzie kuchni bądź łazienki. W obu pokojach przez większość czasu panuje wilgoć, ze względu na kąpiele czy też gotowanie. Wówczas parapet powinien być odporny na wyższe temperatury oraz wysoki stopień zawilgocenia, aby w późniejszym czasie nie pojawiły się żadne uszkodzenia związane przykładowo z odklejeniem warstwy włókien czy okleiny z parapetu.Podobnie jeśli chodzi o trwałość, powinieneś zwrócić uwagę na twardość materiału, aby w żaden sposób nie mógł zostać porysowany czy też zniszczony. Możesz w takim razie uniknąć konieczności wymiany parapetów w przyszłości, a jednocześnie zapewnić swoim wnętrzom odpowiednio elegancki i niebanalny wygląd dzięki nowoczesnym rozwiązaniom producentów wyposażenia domowego.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.