Pęknięta szyba w oknie – co robić? Jak wymienić?

Spis producentów
W życiu każdego z nas zdarzają się zaskakujące i nieprzewidziane sytuacje – jedną z nich może być pęknięta szyba w oknie i konieczność jej wymiany. Co może stać się przyczyną takiego uszkodzenia? Często wystarczy niewiele – zaczynając od prostych i prozaicznych okoliczności typu dziecko grające w piłkę, trafienie ostrym kamieniem, przypadkowe uszkodzenie ostrym przedmiotem (na przykład podczas remontu mieszkania), zbyt mocnego trzaśnięcia oknem podczas przeciągu, burzy lub wichury, po bardziej ekstremalne zdarzenia - jak próba włamania. Bywa również czasami tak, że szyby pękają samoistnie, na przykład na skutek zbyt wysokich temperatur.Wydawać by się mogło mało prawdopodobne, że ten problem dotknie akurat nas. Warto jednak zawczasu wiedzieć, co w takiej sytuacji należy zrobić, aby być przygotowanym na taką ewentualność, nawet w dalekiej przyszłości, co pozwoli nam na zaoszczędzenie znacznej ilości nerwów oraz stresu. Oczywiście może zdarzyć się i tak, że tego typu wiedza nigdy nie okaże się być nam potrzebna, jednak z pewnością każdy z nas na pewnym etapie swojego życia może spotkać kogoś borykającego się właśnie z tym problemem, komu będzie mógł posłużyć cenną radą.

Pęknięta szyba – czy konieczna jest wymiana?

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pęknięta szyba w oknie automatycznie wiąże się koniecznością jej całościowej wymiany? A może nie trzeba się z tym spieszyć i można poczekać, skoro szyba nie roztrzaskała się w tak zwany drobny mak? Niestety tak, jest to konieczne, nie ma bowiem niestety żadnego magicznego sposobu, mogącego naprawić pęknięcia i tak zwane pajączki na oknie. Jedyna opcja to wymiana całej szyby. Dobra wiadomość – „jedynie” szyby, a nie całego okna.

Dlaczego musimy wymienić cały pakiet szybowy?

Niestety nie ma możliwości wymiany jedynie fragmentu, który uległ pęknięciu, tudzież rozbiciu – dzisiejsze okna montowane są w taki sposób, że gotowa konstrukcja składa się z zespołu połączonych w jedno integralnych szyb zespolonych. Taka budowa wpływa pozytywnie na parametry technicznie oraz izolacyjne, poprawia także stopień bezpieczeństwa. Gotowy pakiet obejmuje na ogół minimum dwie szyby. To zatem o wiele solidniejsza i lepsza jakościowo metoda wstawiania okien, niestety jednak właśnie w razie takich okoliczności, jak pęknięta szyba w oknie, musimy liczyć się z koniecznością wymiany całej należącej do siebie części.

Samoistne pęknięcie szyby - przyczyny

Niestety sporadycznie, ale jednak zdarza się i tak, że szyba może pęknąć samoistnie – bez niczyjej ingerencji. Dzieje się tak najczęściej na skutek ekstremalnie wysokiej temperatury – warto wiedzieć, że jeżeli nasze okna wychodzą na południe, w miesiącach letnich upałów mogą niebezpiecznie nagrzewać się od promieni słonecznych. Zagrożenie może jednak stanowić nawet zwykły grzejnik, czy lampa. Problem pojawia się wtedy, kiedy część szyby ulega nadmiernemu nagrzaniu, a reszta pozostaje zacieniona lub nastąpi nagła, gwałtowna zmiana temperatury – tego typu dysproporcje i różnice burzą wewnętrzną strukturę szyby, co może powodować jej pękanie i uszkodzenie. To jednak nie jest jedyny możliwy scenariusz – innym powodem samoistnie pękającej szyby, mogą być cząsteczki siarczku niklu zatopione w tafli szkła lub uszkodzone krawędzie szyby. Tego typu mankamenty mogą podlegać reklamacji, gdyż powstały na ogół z winy producenta – przy wytwarzaniu okna lub w transporcie. Często jednak niestety ciężko zauważyć jest je gołym okiem.

Jakie działania podjąć, gdy pęknie szyba?

Jeśli już spotka nas wątpliwa przyjemność pękniętej szyby, jakie kroki powinniśmy podjąć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i jak najszybciej rozprawić się z takim problemem? Najlepiej od razu skontaktować się z producentem tudzież firmą, u której nabyliśmy okno. Powinniśmy możliwie jak najszybciej umówić się z fachowcem, który profesjonalnym okiem dokona oględzin i oceni szkodę oraz pomoże ustalić przyczynę pęknięcia (w przypadku, gdy jest ona samoistna i nie do końca znana). Warto zawczasu przygotować sobie umowę gwarancyjną, jeżeli jej termin jeszcze nie upłynął. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie należy wymieniać uszkodzonej szyby samodzielnie! Pęknięta szyba w oknie to zadanie dla specjalisty. Montaż powinien przebiec szybko i sprawnie, jedynym problem może być czas oczekiwania na nową szybę, jeżeli akurat nie będzie ona dostępna od ręki. Lepiej nie zbliżać się do pękniętego okna, a przede wszystkim trzymać z daleka dzieci i zwierzęta.

Pęknięta szyba w oknie plastikowym

Okno plastikowe cechują takie same zasady postępowania w przypadku pęknięcia szyby, jak opisaliśmy powyżej. Konieczna będzie wymiana całego pakietu szybowego, jednak nie całego okna. Dzieje się tak, ponieważ przestrzeń pomiędzy szybami w oknach PCV wypełnia gaz szlachetny o właściwościach termoizolacyjnych. Pęknięta szyba w oknie, nawet w niewielkim fragmencie, doprowadza do jego ulotnienia, a tym samym okno traci swoje pierwotne właściwości.

Jak wyjąć szybę z okna plastikowego?

W żadnym razie na własną rękę! Nie polecamy tego typu praktyk, ponieważ z jednej strony można narazić się na niepotrzebne niebezpieczeństwo, ewentualny upadek szyby, zranienie, z drugiej zaś, demontując i montując szybę samodzielnie, nie mamy tak do końca pewności, czy zrobiliśmy to prawidłowo i czy okno będzie spełniało swoje funkcje w 100% dokładnie tak, jak powinno. Zdecydowanie warto skorzystać z usług profesjonalisty.

Wymiana szyby zespolonej w oknie drewnianym

A co z oknami drewnianymi? Czy i w tym przypadku zasady działania będą podobne? W odniesieniu do okien wykonanych z drewna, cały proces jest odrobinę trudniejszy. Najczęściej w tej sytuacji będziemy musieli skorzystać z usług zakładu stolarskiego. Tym bardziej nie powinno wykonywać się tego typu prac na własną rękę, zwłaszcza jeżeli zależy nam, aby okno spełniało swoje zadania – było szczelne, stanowiło ochronę przed zimnem i hałasem oraz ewentualnym włamaniem.

Ile kosztuje szklenie okna?

Szklenie okien dotyczy zarówno modeli wykonanych z tworzyw PCV, jak i z drewna. To ważny proces, wpływający na ich wygląd, a przede wszystkim właściwości izolacyjne i szczelność. Z jakimi kosztami trzeba liczyć się za tego typu usługi? Wszystko zależy od danej firmy, miasta, wielkości okna i innych konkretnych parametrów. Najlepszym wyjściem będzie kontakt z fachowcem w celu dogrania niezbędnych szczegółów i ustalenia wstępnej wyceny takich usług.

Pęknięta szyba w drzwiach - co zrobić?

Nie tylko nasze okna posiadają szyby, które mogą ulec uszkodzeniu, ale często również drzwi. Tego typu rozwiązanie stosuje się szczególnie chętnie i często zwłaszcza w drzwiach wejściowych. Co w sytuacji, gdy szyba w drzwiach pęknie, na przykład skutkiem silnego uderzenia? Czy trzeba wymieniać całe drzwi na nowe? A może również i tutaj wystarczy wymienić uszkodzoną szybę? Oczywiście najlepszym i najbardziej opłacalnym finansowo wyjściem będzie po prostu wstawienie nowej szyby.

Wstawianie szyb do drzwi

Proces ten jest o wiele mniej skomplikowany niż w przypadku okien, jednak tutaj również lepiej nie próbować podejmowania działań na własną rękę, zwłaszcza jeżeli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach, a tym samym pewności, że zabierzemy się za to w prawidłowy sposób. Cena nowego szkła w dużej mierze zależała będzie od jego grubości , koloru, faktury i szlifowania. Do tego należy doliczyć koszt dojazdu oraz samej usługi.

Jak zasłonić szybę w drzwiach?

Jeżeli chcemy zasłonić szybę w drzwiach – do momentu wstawienia nowej lub po prostu w przypadku, gdy nie odpowiada nam już efekt przeszklonego fragmentu drzwi, najlepiej skorzystać ze specjalnej folii okiennej, folii witrażowej. Jeśli zaś mowa o drzwiach wewnętrznych, ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie tapety, rolet lub materiału.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.