Rodzaje rolet do okien dachowych

Tradycyjne rolety na okna fasadowe są nam dobrze znane. Prawie każdy z nas stanął kiedyś przed wyborem właśnie takiej osłony do swojego domu. Rolety do okien dachowych mają nieco inną specyfikę i to właśnie ten typ rolet chcemy wziąć pod lupę tym razem.Rolety do okien dachowych nie tylko pomogą Ci regulować stan oświetlenia dziennego na poddaszu. Mają również szereg innych zalet, które warto poznać. Przeczytaj ten wpis, a wybór rolet do okien dachowych stanie się jedynie przyjemnością!Spis treści:
 • Rolety do okien dachowych a rolety tradycyjne
 • Jakie są zalety rolet do okien dachowych?
 • Rodzaje rolet do okien dachowych
 • Rolety dachowe zewnętrze
 • Rolety dachowe wewnętrzne
 • Rolety dachowe wewnętrzne czy zewnętrze – podsumowanie

Rolety do okien dachowych a rolety tradycyjne

Zastanawiasz się, na czym polega różnica pomiędzy roletami na okna fasadowe a roletami na okna dachowe? Tradycyjne rolety nie spełniłyby swojego zadania, gdyby zostały zamontowane na oknie dachowym. Ten typ rolet montuje się i reguluje pod kątem 90° stopni do podłoża.Zwykłe rolety wewnętrzne pozbawione są mechanizmu sprężynowego, który jest zaś obecny w roletach do okien dachowych. Mechanizm sprężynowy umożliwia dokładne przyleganie rolety do okna dachowego.

Jakie są zalety rolet do okien dachowych?

Zastanawiasz się, czy rolety na okna dachowe to koniecznie wyposażenie poddasza, czy tylko wygodny i przyjemny dodatek? Przekonaj się, poznając zalety rolet na okna dachowe poniżej!Zalety rolet na okna dachowe:
 • Stanowią ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Jeżeli dodatkowo zdecydujesz się na rolety przyciemniające, pomieszczenie będzie jeszcze bardziej przyciemnione niż ma to miejsce w przypadku zwykłych rolet;
 • Ochrona poddasza przed nagrzewaniem. Promienie słoneczne, które padają na nieosłonięte okno dachowe, mogą sprawić, że na poddaszu nie będzie można wytrzymać w upalne dni z powodu wysokiej temperatury;
 • Ochrona okien oraz poddasza przed warunkami atmosferycznymi. Rolety na okna dachowe mogą skutecznie ochronić Twoje okna oraz poddasze przed deszczem, gradem lub innymi czynnikami. Dobrze dopasowane rolety zewnętrzne będą chronić nie tylko przed słońcem oraz nagrzewaniem się pomieszczenia. Zabezpieczą także wnętrze poddasza przed zaciekami czy pyłkami roślin.
 • Poprawiają termoizolację budynku. Montaż rolet zewnętrznych na okna dachowe sprawi, że straty ciepła będą o wiele mniejsze. Dzięki temu możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku podczas chłodniejszych okresów w ciągu roku. Niektóre rolety wykonuje się z pianki poliuretanowej, aby jeszcze lepiej zabezpieczyć mieszkanie przed stratami ciepła.
 • Spełniają funkcję dekoracyjną. Rolety na okna dachowe spełniają również funkcję dekoracyjną. Dzięki nim Twoje wnętrze będzie bardziej przytulne i estetyczne. Oprócz tego, tak jak wspominaliśmy powyżej, obecność rolet na oknach dachowych idzie w parze z komfortowym użytkowaniem poddasza.

Rodzaje rolet do okien dachowych

Rolety dachowe zewnętrzne

Biorąc pod uwagę komfort i ogólne zalety rolet na okna dachowe, rolety zewnętrzne posiadają nieco więcej plusów niż rolety wewnętrzne. Rolety dachowe zewnętrzne cechują się bowiem lepszą izolacją cieplną, chronią szyby przed warunkami atmosferycznymi oraz pyłem.Konstrukcja rolet dachowych zewnętrznych opiera się głównie na aluminiowych lamelkach, które wzmacnia się elementami z tworzywa sztucznego, lub specjalną tkaniną. Dodatkowym atutem jest możliwość ich montażu na oknach dachowych obrotowych oraz uchylno-obrotowych. Z reguły rolety dachowe zewnętrzne dobrze zaciemniają pomieszczenie. Możliwe jest również swobodne regulowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia.Wybierając rolety zewnętrzne, należy się przygotować na konieczność ich regularnej konserwacji. Zaleca się przynajmniej dwa razy do roku dokładnie je wyczyścić oraz przesmarować.

Rolety dachowe wewnętrzne

Częściej na poddaszach montuje się jednak rolety dachowe wewnętrzne. Rolety dachowe wewnętrzne są dużo tańsze od tych montowanych na zewnątrz.Rodzaje rolet dachowych wewnętrznych:
 • Tradycyjne rolety dachowe wewnętrzne to wszystkie te modele, które montowane są na oknach dachowych z prowadnicami. Dzięki nim można je rozwinąć do preferowanej długości. Posiadają mechanizm sprężynowy, dzięki któremu ściśle przylegają do okien dachowych.
 • Rolety zaciemniające posiadają po wewnętrznej stronie aluminiową powłokę. Powłoka sprawia, że promienie słoneczne odbijają się od jej powierzchni. Dzięki temu nawet w ciągu dnia pomieszczenie jest zaciemnione.
 • Rolety plisowane umożliwiają zasłonięcie szyby nie tylko od góry, ale również od dołu. Również wyposażone są w prowadnice, ale nie mają kasety. Rolety plisowane uchodzą za wyjątkowo dekoracyjne.
 • Rolety rzymskie zazwyczaj kojarzą się z osłoną, którą można spotkać na oknach fasadowych. Rolety rzymskie można również z powodzeniem zamontować na oknach dachowych.

Rolety dachowe wewnętrzne czy zewnętrze – podsumowanie

Odpowiadając na pytanie: rolety dachowe wewnętrzne czy zewnętrzne, należy zastanowić się nad tym, na czym najbardziej Ci zależy. Rolety zewnętrzne są droższe, jednak mają więcej zalet: gwarantują lepszą ochronę przed promieniowaniem słonecznym, ale także lepszą izolację cieplną. Oprócz tego są w stanie skutecznie ochronić poddasze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi np. ulewą czy gradem.Zanim zdecydujesz się na kupno rolet do okien fasadowych lub rolet do okien dachowych, zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem: Jak zmierzyć okno do rolet?
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.