Rolety czy żaluzje – które lepsze? Co wybrać?

W ofercie Bianex możesz znaleźć kilka rodzajów osłon okiennych. W tym wpisie omawiamy charakterystykę dwóch najczęściej wybieranych rozwiązań – rolet oraz żaluzji. Jakie są charakterystyczne cechy żaluzji, a jakie rolet? Czym kierować się wybierając osłonę okienną do swojego mieszkania lub domu? Wiele przydatnych informacji dotyczących tego zagadnienia czeka na Ciebie poniżej!

Rolety czy żaluzje? Czym się różnią?

Chcąc kupić żaluzje lub rolety, musisz mieć przede wszystkim na uwadze to, czym różnią się te dwa typy osłon okiennych. Poznanie ich budowy oraz charakterystyki to pierwszy krok, który umożliwi Ci dokonanie świadomego oraz satysfakcjonującego zakupu.Żaluzje to system poziomych lameli, które można ustawić pod dowolnym kątem. Dzięki temu możliwa jest regulacja stopnia wpadania światła do pomieszczenia. Można je również opuścić lub przesunąć na pożądaną wysokość. Dostępne na rynku są żaluzje poziome: aluminiowe i drewniane, a także żaluzje pionowe, czyli wertikale.Rolety różnią się od żaluzji przede wszystkim materiałem, z którego są produkowane. Rolety wykonuje się przy użyciu tkanin naturalnych lub mieszanek tych tkanin z materiałami syntetycznymi. Żaluzje natomiast często wykonywane są z aluminium, które oczywiście odbija promienienie słoneczne, ale może się też szybko nagrzewać. Dlatego też stale rośnie popularność żaluzji drewnianych oraz żaluzji z tworzyw sztucznych, które minimalizują ten problem.

Rolety czy żaluzje? Czym kierować się przy wyborze osłony okiennej?

Wybierając odpowiednią osłonę okienną, należy rozważyć kilka kwestii takich jak: cena, właściwości materiału, funkcje czy sterowanie. Poniżej wskażemy Ci oraz omówimy poszczególne cechy, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru pomiędzy roletami i żaluzjami.Zwróć uwagę na:
  • Funkcjonalność
Na początek warto zastanowić się, czy osłona ma być zawieszona we wnęce okiennej, czy też ma zostać powieszona na oknie. Obydwa te rozwiązania cechują inne właściwości, dlatego warto rozważyć właśnie te cechy.
  • Właściwości materiałów
Każdy z materiałów osłony okiennej ma swoje charakterystyczne właściwości, które wpływają na ochronę pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem. Kupując odpowiednią osłonę, masz do wyboru materiały o różnym stopniu przepuszczalności światła, termoizolacyjności czy gramaturze. Oprócz tego wielu producentów decyduje się na produkcje osłon z materiałów o specjalnych właściwościach np. z atestami higienicznymi, niepalne, odporne na wilgoć.
  • Walory estetyczno-dekoracyjne
Zapewne dla wielu walory estetyczno-dekoracyjne są tak samo ważne, jak sama funkcjonalność osłon. Różnorodność kolorów oraz innych cech materiałów, z których są wykonywane żaluzje i rolety sprawią, że można je dopasować praktycznie do każdego wnętrza. Aby dobrze dobrać materiał, z którego będzie wykonana osłona warto porozmawiać z konsultantem danej firmy lub poprosić o wzornik z materiałami.
  • Cenę oraz trwałość osłony
Trwałość żaluzji czy rolet zależy od materiału, oraz precyzji, z jaką zostały wykonane. Wiele osób decyduje się na zakup gotowych osłon w hipermarketach, jednak zachęcamy do tego, aby takie zakupy robić w zaufanym sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży takich produktów.

Rolety czy żaluzje – podsumowanie

Wśród kilku rodzajów osłon przeciwsłonecznych klienci najczęściej wybierają właśnie rolety oraz żaluzje. To wygodne, trwałe oraz ekonomiczne rozwiązanie. Jeżeli w dalszym ciągu masz pewne wątpliwości lub problem z podjęciem odpowiedniej decyzji, zachęcamy Cię do kontaktu z naszą firmą. Zespół Bianex chętnie podzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem!
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.