Samodzielny montaż okien – co musisz wiedzieć?

Spis producentów
Czy warto zdecydować się na zakup okien wraz z montażem – bezpośrednio u producenta, bądź w salonie sprzedaży stolarki okiennej? A może lepiej zdecydować się na ich wstawienie z pomocą zatrudnionej przez siebie ekipy montażowej, zaprzyjaźnionego fachowca, bądź całkowicie „na własną rękę”?

Montaż różnego typu okien

Samodzielny montaż okien - czy to podczas aranżowania nowego domu, czy przy generalnym remoncie, jak najbardziej jest możliwy, nie można jednak zapominać, że niesie ze sobą też pewne ryzyko. Tego typu praca wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania technicznego oraz fachowej wiedzy. Montaż okien to proces, który pozornie może wydawać się prosty i nieskomplikowany, pamiętajmy jednak jak wielkie znaczenie mają tutaj takie kwestie jak odpowiednie poziomowanie, regulowanie, czy szczelność, co przy braku odpowiedniego doświadczenia i kwalifikacji, może nie być aż tak oczywiste. Co ważne, różne rodzaje okien wymagają także specjalnego podejścia i konkretnego postępowania.

Montaż okien dachowych w blachodachówce

W przypadku okien dachowych bardzo ważne jest wyznaczenie optymalnego miejsca, w którym powinno się ono znajdować – przede wszystkim w odpowiedniej odległości od koszy zlewkowych, w których gromadzi się deszcz oraz śnieg. Przed samym montażem koniecznie trzeba także zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria typu kołnierze uszczelniające, arkusze blachy jednomodułowej, specjalna folia paraprzepuszczalna.

Montaż okien połaciowych

Czym są okna połaciowe? To również okna dachowe, najczęściej zlokalizowane na poddaszu. Ich prawidłowy montaż wymaga naruszenia konstrukcji dachu i wycięcia w nim odpowiedniego otworu oraz zdjęcia dachówki, blachodachówki, gontu, papy bądź płyty falistej. Kolejny krok to przekręcenie łat montażowych oraz instalacja ramy izolacyjnej.

Montaż okien na piankę kontra ciepły montaż

Jednym z wciąż stosowanych, mimo wielu negatywnych opinii, sposobów montażu okien, jest metoda „na piankę”. Na czym w praktyce polega? Chodzi tutaj o wykonanie warstwy izolacyjnej ze specjalnej pianki, co ma służyć uszczelnieniu okna. To alternatywa dla bardziej solidnego i polecanego ciepłego montażu, w przypadku którego stosuje się aż trzy warstwy izolacyjne: wewnętrzną, środkową i zewnętrzną.

Montaż okna na konsolach

Konsole okienne to elementy konstrukcyjne, służące do montażu okien poza otworem w warstwie ocieplenia. Dzięki ich zastosowaniu gotowe okno umiejscowione zostaje na dodatkowym rusztowaniu, poza bryłą danego budynku. Wybór odpowiednich konsol jest szczególnie ważny, ponieważ muszą być one dopasowane zarówno do konkretnego rodzaju okna (wielkość, ciężar, materiał), jak i do samej nawierzchni montażowej.

Montaż okien - orientacyjna cena

Czy samodzielny montaż okien istotnie jest tańszy i bardziej opłacalny? Wbrew pozorom niekoniecznie. Obowiązują tutaj bowiem zupełnie odmienne stawki VAT, który zostanie doliczony do ceny wyjściowej danego okna. W pierwszym przypadku będzie on wynosił aż 23%, jeśli zaś zdecydujemy się na opcję wraz z montażem, spadnie do 8%, zatem różnica jest spora. W 2022 cena montażu za metr to około 80zł z VAT.

Popularne błędy przy montażu okien

Samodzielny montaż okien to wcale nie takie łatwe zadanie, które składa się z kilku ważnych etapów, podczas których nie trudno o mały bądź większy błąd. Trzeba także zaopatrzyć się w specjalistyczne sprzęty, narzędzia i akcesoria, które do najtańszych nie należą. Jakie błędy podczas montażu okien popełniane są najczęściej? Brak odpowiedniego wypoziomowania, niedostateczne oczyszczenie powierzchni ściany bądź dachu, uszkodzenie okna, na przykład w transporcie, niewystarczające uszczelnienie, czy też montaż w zbyt niskich temperaturach. Wiele osób zadanie sobie pytanie - czy wstawiać okna na zimę? Warto wiedzieć, że nie jest to niemożliwe, jednak minimalna bezpieczna temperatura to -5 stopni Celsjusza. Generalnie jednak lepiej zabierać się za tego typu pracę, w miarę możliwości, przy dodatnich temperaturach.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.