Jak można zapewnić sobie więcej światła w domu?

Ekspozycja na naturalne światło jest jednym z czynników, które sprzyjają utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie bez przyczyny to właśnie w krajach skandynawskich najwięcej ludzi choruje na depresję. Światło naturalne jest nam niezbędne do życia tak samo, jak powietrze, pożywienie czy sen. Poniżej chcemy zdradzić Ci kilka sposobów na to, jak doświetlić pomieszczenie. Do twojej skóry dotrze jeszcze więcej promieni słonecznych, a Ty poczujesz się zdecydowanie lepiej!

Jasne wnętrze – dlaczego warto?

Jasne, doświetlone pomieszczenia sprzyjają utrzymaniu dobrego samopoczucia oraz sprawiają, że mamy więcej energii. Brak dostatecznej ilości promieni słonecznych sprawia, że w naszym organizmie wydziela się więcej melatoniny. Z tego powodu możemy być bardziej senni, mniej energiczni i rozkojarzeni, co na pewno odbije się na naszym samopoczuciu. Dom powinien być Twoją oazą oraz miejscem, gdzie czujesz się bezpiecznie i szczęśliwie. Dlatego właśnie chcemy zachęcić Cię do tego, aby wpuścić do Twojego domu jeszcze więcej światła dziennego.

Zadbaj o ilość i jakość okien w Twoim domu!

To oczywiście najlepszy sposób na to, aby w domu znajdowało się dużo naturalnego światła. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, najlepiej zdecydować się już na etapie projektowania domu na duże przeszklenia. Polecamy, aby postawić na nie w pomieszczeniu, w którym przebywasz najwięcej – na przykład w salonie.Dom wyposażony w wielkogabarytowe okna prezentuje się zjawiskowo, dlatego nie dziwi nas, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Do pomieszczeń wpada wtedy więcej naturalnego światła, co również przekłada się na niższe rachunki za prąd. Bez względu na to, czy stoisz przed zakupem wielkogabarytowych przeszkleń, czy standardowych okien PCV – mamy dla Ciebie jeszcze jedną wskazówkę.Jeżeli zależy Ci na rozjaśnieniu wnętrza, musisz zwrócić uwagę na profile okien, które wybierasz. Aby do pomieszczenia wpadało jak najwięcej naturalnego światła, powinny być one smukłe i sztywne. Chcesz wybrać najlepszy typ okien do swojego domu? Skontaktuj się z nami lub przeczytaj wpis odpowiadający na pytanie: Jakie są rodzaje okien?

Podziałaj od zewnętrz!

Co mamy na myśli? Jeżeli zależy Ci na tym, aby do Twojego domu wpadało więcej światła naturalnego, musisz zadbać o to, aby ściany zewnętrzne budynku, jego parapety i ramy okienne były jasne, najlepiej białe. Jaki jest sekret tego zabiegu? Dzięki temu światło słoneczne będzie odbijać się od jasnych powierzchni, a w konsekwencji więcej promieni słonecznych trafi do wnętrza naszego domu.Jeżeli tylko możesz sobie na to pozwolić, warto także zrobić oczko wodne w pobliżu dużych okien. Taki zabieg będzie działał na podobnej zasadzie, co pomalowanie elewacji na biało. Zadbaj także o odpowiednie rośliny w ogrodzie. Najlepiej sprawdzą się krzewy, które estetycznie wyglądają, można je regularnie przycinać, a promienie słoneczne mogą się przez nie bez problemu przedostać prosto do Twojego domu!

Postaw na jasne wnętrza

Prawdopodobnie już domyślasz się, że jasne pomieszczenia również powodują odbijanie się światła, a w konsekwencji rozjaśnienie wnętrza. Najważniejsze jest, aby ściana naprzeciwko okna była pomalowana na jasny kolor (najlepiej półmatową farbą). Koniecznie pomaluj na biało również sufit. Uważaj również na to, jaką firankę powiesisz. Najlepiej sprawdzi się ażurowy materiał, który będzie przepuszczał światło.

Jak doświetlić pomieszczenia w domu – podsumowanie

Nasłonecznienie domu jest uzależnione między innymi od takich czynników jak: liczba, rodzaj i umiejscowienie okien oraz kolor elewacji i ścian. Warto pamiętać, że każdy szczegół ma znaczenie w walce o rozjaśnienie wnętrza. Na efekt mają wpływ nawet najmniejsze detale, dlatego zachęcamy Cię, aby wdrożyć w życie jak najwięcej naszych wskazówek.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.