Zabezpieczenie okien podczas remontu – krok po kroku!

Niezależnie od tego, czy planujesz, mały czy duży remont, trzeba się do niego solidnie przygotować pod względem wielu kwestii. Należy wybrać odpowiednią ekipę remontową lub podwykonawców, ustalić budżet oraz zaplanować cały projekt pod względem logistycznym. Kiedy ma się na głowie tyle zadań, można zapomnieć o innych oczywistych działaniach, które należy wykonać, zanim remont rozpocznie się na dobre. Jednym z nich jest właśnie zabezpieczenie okien. To bardzo ważne z wielu względów. Odpowiednie zabezpieczenie okien ochroni je przed zabrudzeniem oraz zniszczeniem.

Dlaczego tak ważne jest zabezpieczenie okien w czasie remontu?

Okucia, profile PCV i szyby są wrażliwe na działanie takich czynników jak pył, kurz czy cement. Dla przykładu istnieje ryzyko, że tynki o zasadowym pH w połączeniu z wilgocią uszkodzą powłokę szczególnie cynkowych okuć. Może to doprowadzić do ich rdzewienia. Korozję powoduje również kurz i pył w połączeniu z wilgocią.Podczas remontu mogą ucierpieć nie tylko okucia, ale także szyby i profile PCV. Należy je zatem dokładnie osłonić przed zaprawą malarską, farbą, klejami i pianką montażową. Jeżeli mimo ochrony, okna lub profile trzeba będzie wyczyścić – zrób to jak najszybciej. W przeciwnym razie może wydarzyć się tak, że zabrudzenia będzie bardzo trudno usunąć. Do czyszczenia okien lub profili okiennych nie należy stosować agresywnych środków, a także próbować usunąć zabrudzenia poprzez skrobanie zaschniętych plam.

O czym pamiętać, gdy już dojdzie do zabrudzenia okien?

Nawet najlepiej zabezpieczone okna mogą ulec zabrudzeniu podczas remontu. Tak jak już wspominaliśmy, należy je jak najwcześniej wyczyścić. Czym czyścić zabrudzone podczas remontu uszczelki i okucia? Na pewno nie należy stosować agresywnych środków czyszczących. Wybierz produkty, które mają neutralne pH.Oczywiście nawet zabezpieczone na czas remontu okna, parapety, żaluzje czy drzwi należy na koniec dokładnie umyć. Podczas czyszczenia okien musisz zwrócić szczególną uwagę na dokładne umycie uszczelek i okuć, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na awarię. Okucia należy na początek odkurzyć z pyłu i kurzu, a następnie umyć wilgotną ściereczką. Na pewno nie powinno się używać do tego celu środków o kwaśnym lub zasadowym pH. Po umyciu okuć można je naoliwić specjalnym środkiem.Uszczelki należy również najpierw odkurzyć, a później umyć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu np. płynu do zmywania. Warto je również zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych za pomocą odpowiedniego środka.

Co jest potrzebne do zabezpieczenia okien? Jak to zrobić?

Na czas malowania, tynkowania lub innych prac najlepiej zabezpieczyć okna za pomocą folii. Od zewnątrz najlepiej założyć folię, która będzie odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Należy nałożyć ją w taki sposób, aby dokładnie ochronić zawiasy, okucia, ramy i szyby okienne. Do ochrony możesz użyć także taśmy malarskiej.O czym pamiętać podczas trwania prac remontowych, aby jeszcze lepiej zadbać o kondycję okien? W czasie takich prac jak na przykład tynkowanie ścian wewnętrznych w pomieszczeniu gromadzi się dużo wilgoci, która następnie może skraplać się na powierzchni okien. To niebezpieczne zjawisko ze względu na to, że może prowadzić do powstawania tzw. białej rdzy. Aby temu zaradzić, należy przede wszystkim dbać o regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń podczas remontu.

Zabezpieczenie okien podczas remontu – podsumowanie

Zachęcamy Cię do tego, aby zabezpieczyć okna na czas remontu. Jeżeli to zrobisz, czeka Cię nie tylko mniej sprzątania, ale także możesz zapobiec wielu awariom. Od czego zacząć zabezpieczenie okien przed remontem? Przede wszystkim musisz wyposażyć się w folię i taśmę malarską. Nie zapomnij również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń podczas trwania prac remontowych. Jeżeli okna ulegną zabrudzeniu, należy je wyczyścić za pomocą łagodnych środków o naturalnym pH.
logo miniaturki autora

Bianex

We wpisach blogowych dzielimy się swoją rozległą wiedzą na temat stolarki okiennej i drzwiowej. Przygotowane przez nas artykuły to źródło wielu ciekawych informacji, które przydają się podczas wyboru, montażu oraz eksploatacji znajdujących się w każdym domu elementów wyposażenia.