Bramy przeciwpożarowe – skuteczna ochrona przed ogniem
Z poniższego artykułu dowiesz się:
Bramy przeciwpożarowe to jeden z kluczowych elementów ochrony budynków oraz przebywających w nich osób przed szybko rozprzestrzeniającym się ogniem. Ich zadaniem jest nie tylko chronienie przed szalejącym żywiołem, ale również szkodliwym dymem przez określony czas. Pozwala to na szybką ewakuację oraz zredukowanie ilości szkód materialnych, wyrządzonych przez pożar. W tym artykule przedstawimy Ci kilka najważniejszych informacji związanych z bramami przeciwpożarowymi.
Gdzie warto zastosować bramy przeciwpożarowe?
Jak już zostało wspomniane we wstępie bramy przeciwpożarowe to niezbędny element ochrony różnego typu budynków przed zagrożeniem pożarowym. Najczęściej z tego typu ochroną mamy do czynienia w dużych budynkach przemysłowych, takich jak magazyny, czy hale produkcyjne, które są narażone na ryzyko wystąpienia pożaru oraz jego szybkie rozprzestrzenienie. Ich głównym zadaniem na tego typu dużych powierzchniach, jest oddzielenie od siebie stref, tak aby ogień nie przedostawał się z jednej do drugiej. Warto również zlecić montaż bram przeciwpożarowych w częściach wspólnych budynków użyteczności publicznej takich jak urzędy, szkoły, uczelnie, czy szpitale. Pomagają one zapewnić bezpieczeństwo dużych grup ludzi oraz zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się ognia. Dodatkowo będą one również świetną ochroną w hotelach i obiektach noclegowych, garażach i parkingach podziemnych, a także tunelach i biurowcach.
Bramy przeciwpożarowe – Jakie rodzaje są dostępne na rynku?
Wśród bram przeciwpożarowych, ze względu na konstrukcję, zastosowanie oraz poziom ochrony może wyróżnić kilka podstawowych typów. Są to między innymi:
- Bramy przesuwne – Mechanizm ich działania, opiera się na metalowych prowadnicach, po których przesuwa się brama, dzięki czemu można szybko zamknąć duże otwory. Najlepiej sprawdzą się one w dużych magazynach, halach produkcyjnych i innych obiektach przemysłowych.
- Bramy segmentowe – Są one zbudowane z połączonych ze sobą segmentów, które można otwierać w górę i na boki. Bramy segmentowe świetnie sprawdzą się zarówno w budynkach przemysłowych, jak i miejscach publicznych, szczególnie tam, gdzie występuje ograniczona wysokość stropu.
- Bramy rolowane – Mechanizm ich działania jest nieco podobny do rolet. Działają one na zasadzie zwijania w rolę nad otworem i rozwijania w razie potrzeby. Mogą one występować zarówno w dużych halach, jak i budynkach handlowych.
- Bramy uchylne – Działają tak samo, jak tradycyjne drzwi, dlatego można je wykorzystać zarówno do ochrony mniejszych magazynów, czy hal, jak i przydomowych garaży.
Czy warto zamontować bramy przeciwpożarowe?
Inwestycja w bramy pożarowe, to decyzja, która może zaważyć na bezpieczeństwie budynków oraz osób, które w nich przebywają. Właśnie dlatego zdecydowanie warto rozważyć zamontowanie ich we wszystkich obiektach, które są narażone na wystąpienie pożaru. Poza względami bezpieczeństwa, warto mieć również na uwadze wymogi prawne. W Polsce przepisy budowlane wymagają instalacji tego typu bram w niektórych budynkach. Spełnienie tego wymogu jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę, a także może znacząco wpłynąć na warunki ubezpieczenia. Ponadto obiekty wyposażone w bramy przeciwpożarowe są postrzegane na rynku jako dużo bardziej wartościowe. W związku z tym, inwestycja w nowoczesną ochronę może podnieść atrakcyjność nieruchomości na rynku. W przypadku wystąpienia pożaru, brak odpowiednich zabezpieczeń, w tym między innymi bram przeciwpożarowych, może pociągać za sobą konsekwencje prawne oraz finansowe. Tego typu inwestycja jest więc nie tylko rozsądnym wyborem, ale czasem również koniecznością. Zdecydowanie warto więc rozważyć zamontowanie bram przeciwpożarowych w całym budynku.