Montaż drzwi drewnianych zewnętrznych – Co musisz wiedzieć?
Z poniższego artykułu dowiesz się:
Montaż drzwi drewnianych zewnętrznych – jak się do niego przygotować?
Jak w przypadku większości prac remontowych, podczas montażu drzwi drewnianych zewnętrznych najważniejsze jest dobre przygotowanie. Podjęcie odpowiednich kroków przed przystąpieniem do tego procesu może znacząco wpłynąć na wygląd oraz funkcjonalność efektu końcowego. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
- Dokładny pomiar otworu drzwiowego – Precyzyjnie zmierz wysokość, szerokość oraz głębokość otworu oraz upewnij się, że na ścianie nie ma żadnych przekrzywień.
- Sprawdzenie stanu muru – Sprawdź, czy ściany wokół otworu drzwiowego są stabilne oraz czy nie występują na nich żadne pęknięcia. Ponadto przed przystąpieniem do montażu warto oczyścić otwór oraz przestrzeń wokół niego.
- Wybór odpowiednich drzwi – Upewnij się, że drzwi, które wybrałeś mają właściwy rozmiar, są odpowiednio zaimpregnowane i przystosowane do warunków atmosferycznych oraz zaplanuj w którą stronę mają otwierać się drzwi.
- Zgromadzenie narzędzi oraz materiałów – Podczas montażu drzwi drewnianych zewnętrznych mogą przydać Ci się narzędzia takie jak: poziomica, młotek, śruby montażowe, wiertarka, wkrętarka, czy kołki montażowe.
- Zadbanie o komfort termiczny i akustyczny – Upewnij się, że posiadasz odpowiednią ilość pianki montażowej do wypełnienia przerw między ościeżnicą, a murem. Pomoże Ci to zapewnić sobie izolację cieplną oraz redukcję hałasów z zewnątrz
- Wybór zamków i akcesoriów – Kup klamki, szyldy i inne elementy wykończeniowe oraz upewnij się, że posiadasz właściwy zamek.
Montaż ościeżnicy drzwi drewnianych zewnętrznych
Ościeżnica to nieruchoma rama, na którą składają się dwa pionowe elementy połączone z dwoma poziomymi belkami. Jest to kluczowy element drzwi drewnianych zewnętrznych. Po dokładnym zmierzeniu otworu drzwiowego możesz przystąpić do montażu ościeżnicy podążając za następującą instrukcją:
- Złożenie ościeżnicy – Połóż elementy ościeżnicy na płaskiej powierzchni np. stołu. Połącz je przy użyciu śrub lub drewnianych kołków, zgodnie z informacja podaną przez producenta. Zwróć uwagę, czy wszystkie kąty wynoszą 90 stopni.
- Ustawienie ościeżnicy w otworze drzwiowym – Wstaw ościeżnicę do otworu. Aby ją ustabilizować możesz użyć drewnianych klinów. Sprawdź, czy ościeżnica jest ustawiona idealnie pionowo w obu kierunkach.
- Mocowanie ościeżnicy – Wywierć otwory montażowe na kołki rozporowe lub wkręty. Mocowanie zacznij od góry ościeżnicy, następnie przechodząc do boków.
- Izolacja i uszczelnianie szczelin – Po zamontowaniu ościeżnicy wypełnij otwory między nią a murem pianką montażową. Poczekaj aż pianka stwardnieje, a następnie usuń jej nadmiar przy pomocy ostrego nożyka.
- Wykończenie – Jeśli chcesz ukryć szczeliny między ościeżnicą a ścianą zamocuj w tym miejscu specjalne listwy maskujące. Dodatkowo między ościeżnicą a murem możesz nałożyć trochę silikonu dla dodatkowego uszczelnienia.
Po zamontowaniu ościeżnicy, wystarczy już tylko zawiesić skrzydło drzwiowe na zawiasach, upewniając się czy się one zamykają i otwierają poprawie, bez żadnych przeszkód. Na końcu sprawdź, czy całość została równo przymocowana.
Montaż drzwi drewnianych zewnętrznych – konserwacja
Drzwi drewniane zewnętrzne są trwałe, solidne oraz pięknie komponują się z większością stylów wykończenia domów. Są one jednak zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenia oraz działanie czynników zewnętrznych niż drzwi wykonane z innych materiałów. Aby zapobiec szybkim zniszczeniom oraz zapewnić drzwiom estetyczny wygląd kluczowa jest regularna konserwacja. Bardzo ważne dla użytkowników drzwi drewnianych zewnętrznych są wykonywane co najmniej raz w roku przeglądy. Podczas nich można łatwo wykryć uszkodzenia drewna lub warstwy ochronnej. Niezwykle istotne jest również czyszczenie drzwi przy użyciu mokrej szmatki i łagodnych środków myjących. Osadzone na nich brud i kurz mogą spowodować szybkie zmatowienie drewna. Aby zapewnić drzwiom długowieczność warto też regularnie odnawiać warstwę ochronną przez nałożenie warstwy oleju, lakieru, lub farby do drewna zewnętrznego. Wszystkie wymienione produkty świetnie zakonserwują drewno i uodpornią je na działanie czynników zewnętrznych. Drzwi drewniane zewnętrzne narażone są szczególnie na promieniowanie UV oraz wilgoć. Warto więc zapewnić im dodatkową ochronę inwestując w specjalne blaszki, chroniące drzwi przed opadami oraz impregnaty do drewna, które uodparniają zarówno na promienie słoneczne jak i wilgoć. Dodatkowo istotna jest również konserwacja uszczelek i okuć oraz usuwanie wszystkich uszkodzeń, które się pojawią podczas użytkowania drzwi na bieżąco.
Na koniec warto podkreślić, że montaż drzwi drewnianych zewnętrznych nie należy do najprostszych procesów remontowych, dlatego warto powierzyć jego wykonanie profesjonalistom z firmy Bianex. Skorzystanie z pomocy fachowców zapewni ci estetycznie oraz solidnie zamontowane drzwi oraz poradę w kwestii właściwej konserwacji.