Osadzenie okien – Jak prawidłowo zamontować poszczególne rodzaje okien?

Osadzenie okien jest jednym z najistotniejszych etapów prac remontowo – wykończeniowych, który ma ogromny wpływ na izolację termiczną i akustyczną budynku oraz szczelność okien. To z kolei jest kluczem do osiągnięcia komfortu oraz zapewnienia idealnych warunków życia domownikom. Warto pamiętać, że sposób osadzania różni się w zależności od typu okna. Poniżej przedstawiamy dokładne instrukcje, w jaki sposób osadzić okna drewniane, PCV oraz aluminiowe, zwracając uwagę na kluczowe różnice pomiędzy tymi procesami.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
Osadzenie okien PCV – Instrukcja krok po kroku
Okna PCV są zdecydowanie najpopularniejszym, niedrogim oraz stosunkowo prostym w montażu rozwiązaniem, które gwarantuje nam świetną izolację termiczną. Przed przystąpieniem do osadzania tego rodzaju okien warto zadbać o przygotowanie najpotrzebniejszych narzędzi, takich jak: poziomica, kliny i podkładki montażowe, wiertarka, piana montażowa niskoprężna, nożyk do cięcia pianki oraz taśma uszczelniająca. Montażu okien PCV możesz dokonać w kilku prostych krokach:
- Przygotowanie otworu okiennego – Ważne, aby otwór okienny był o 1,5-2 cm większy niż rama; a jego powierzchnia była sucha i czysta, pozbawiona wszelkich nierówności, kurzu, czy resztek tynku.
- Przymocowanie kotew montażowych lub wywiercenie otworów na dyble – Jeśli chcesz użyć kotew, należy przykręcić je do ramy w odległościach ok. 40 cm. Jeżeli natomiast zdecydowałeś się na dyble, otwory na nie, wywierć bezpośrednio w ramie (pomiń dolną część).
- Wypoziomowanie ramy okiennej – Ustaw okno na kliny montażowe oraz sprawdź jego położenie poziomicą. Przymocuj je tymczasowo w odpowiedniej pozycji.
- Mocowanie do muru – Aby przymocować okno na stałe do muru, wystarczy przykręcić zamocowane wcześniej kotwy lub dyble w miejscach, gdzie wcześniej wywierciłeś otwory.
- Uszczelnienie przestrzeni wokół okna – Najpierw montujemy taśmy uszczelniające (paroszczelną od wewnątrz, paroprzepuszczalną od zewnątrz). Szczelinę wypełniamy niskoprężną pianką montażową, a po utwardzeniu pianki usuwamy kliny.
- Montaż skrzydeł i regulacja okuć – Teraz możemy założyć skrzydła oraz wyregulować na zawiasach docisk i luz, aby nie ocierały się one o ramę.
- Obróbka tynkarska – Na zakończenie pozostaje już tylko malowanie, wygładzanie, tynkowanie oraz montaż parapetów i listew maskujących
Jak osadzić okna drewniane?
Okna drewniane dają przede wszystkim wspaniały efekt naturalnego i estetycznego wyglądu. Wymagają one jednak regularnej konserwacji, czyszczenia i staranności podczas montażu. Do ich osadzenia możesz potrzebować: wiertarki, wkrętów do drewna i dybli, poziomicy, kątownika, pianki montażowej oraz taśm i folii uszczelniających. Poniżej przedstawiamy dokładną instrukcję osadzania okien drewnianych.
- Przygotowanie otworu i ramy okiennej – Otwór powinien być ok. 2 cm większy od ramy, a drewno zabezpieczone impregnatem przed wilgocią.
- Mocowanie ramy okiennej – W tym przypadku niezalecane jest stosowanie kotew. Lepszym rozwiązaniem są dyble. Ustawiamy okno na klinach montażowych, sprawdzamy jego położenie poziomicą i mocujemy ramę co ok. 0,5 metra.
- Uszczelnienie – Ten rodzaj okien wymaga dodatkowej izolacji, najczęściej w postaci folii uszczelniających. Podczas wypełniania szczeliny pianką montażową, należy zostawić trochę luzu, ponieważ drewno cały czas “pracuje”.
- Montaż skrzydeł i regulacja – Podobnie, jak w przypadku okien PCV po założeniu skrzydeł i regulacji zawiasów, warto upewnić się, że okna są szczelne i działają prawidłowo.
- Obróbka końcowa – Po stwardnieniu pianki, wystarczy otynkować całą konstrukcję oraz zamontować parapety.
Osadzenie okien aluminiowych – Czym różni się od montażu okien drewnianych i PCV?
Okna aluminiowe są najbardziej trwałym oraz wytrzymałym rozwiązaniem, które najczęściej możemy spotkać w biurowcach i budynkach komercyjnych. Chociaż sam proces osadzania jest dosyć podobny do opisywanych wcześniej sposobów montażu okien PCV oraz drewnianych, pomiędzy tymi procesami występuje kilka bardzo istotnych różnic. Po pierwsze, jako że okna aluminiowe muszą być osadzone niezwykle precyzyjne, maksymalna różnica pomiędzy wymiarami otworu okiennego, a rozmiarami ramy może wynosić 1,5 cm. Najlepszym rozwiązaniem, dla tego typu okien będzie zastosowanie kotew montażowych wbijanych w mur, a następnie przykręcanych do ramy. Jeśli chodzi o uszczelnienie, absolutnie nie powinno się stosować pianki montażowej, gdyż najprawdopodobniej nie będzie ona dobrze przylegać do aluminium, co spowoduje powstanie nieszczelności. Zamiast niej, lepiej postawić na taśmy rozprężne, które dodatkowo dopasowują się do temperatury. Montaż skrzydeł i regulacja okuć, ze względu na sztywność materiału również wymagają ogromnej precyzji i dokładnego sprawdzenia docisku uszczelek i zawiasów.
Na zakończenie warto podkreślić, że jeśli nie jesteś doświadczonym budowlańcem, proces osadzania poszczególnych rodzajów okien może przysporzyć Ci problemów. Warto więc zdecydować się na pomoc profesjonalistów z firmy Bianex. Dzięki ich wsparciu, nie będziesz musiał przejmować się wszystkimi parametrami technicznymi oraz wytycznymi, których trzeba się trzymać podczas tego procesu.