Pomiar drzwi – jak go dokonać, aby uniknąć problemów z montażem?
Z poniższego artykułu dowiesz się:
Pomiar drzwi to najważniejszy, wręcz kluczowy krok, który należy wykonać przed wymianą i zakupem nowych drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych. Popełnione podczas tego etapu błędy, mogą przysporzyć nam sporo problemów podczas samego procesu montażu. W artykule przedstawimy CI w jaki sposób dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów drzwi, aby proces montażowy przebiegł szybko, sprawnie oraz bez zbędnych komplikacji.
Pomiar drzwi – na własną rękę, czy z pomocą fachowca?
Jeśli w najbliższym czasie planujesz remont, podczas którego chcesz wymienić drzwi, zanim przystąpisz do tego procesu będziesz musiał dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów. Pomiar drzwi to niełatwy, wymagający precyzji proces, dlatego warto rozważyć pomoc specjalisty. Plusem tego rozwiązania jest zdecydowane zmniejszenie ryzyka potencjalnego popełnienia błędów – doświadczenie fachowca oraz dostęp do odpowiednich narzędzi zdecydowanie minimalizuje szansę, że pomiary będą błędne oraz nieprecyzyjne. Dodatkowo, nawet w przypadku popełnienia błędów, firma montażowa najczęściej bierze na siebie wszystkie konsekwencje oraz wypłaca odszkodowanie, aby pokryć koszty wszelkich przeróbek. Opcja ta oprócz licznych zalet ma również swoje wady. Są to między innymi koszty, które trzeba ponieść decydując się na wynajęcie profesjonalnej firmy remontowej oraz możliwość długiego czasu oczekiwania na termin wykonania usługi. Dokonanie pomiaru drzwi samemu wyjdzie zdecydowanie taniej, jednak koszty naprawienia błędów, wynikających z braku wiedzy i doświadczenia mogą być znacznie większe. Podsumowując, jeśli masz do czynienia ze standardowym otworem drzwiowym oraz dysponujesz wszystkimi odpowiednimi narzędziami, wykonanie pomiarów samemu pozwoli zaoszczędzić Ci czas i pieniądze. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z tym zadaniem, zdecydowanie lepiej zatrudnić fachowców, takich jak specjaliści z firmy Bianex, którzy wykonają pomiar szybko, sprawnie i profesjonalnie. Dodatkowo udzielą Ci oni wszystkich potrzebnych porad oraz poradzą sobie nawet z najbardziej niestandardowymi wymiarami oraz skomplikowanymi otworami drzwiowymi.
Pomiar drzwi – jak go dokonać w kilku prostych krokach?
Jeśli już zdecydujesz się zmierzyć drzwi samodzielnie, możesz dokonać tego w kilku prostych krokach, podążając za poniższą instrukcją.
- Zmierz szerokość otworu drzwiowego – Przyłóż miarkę w kilku miejscach. Najlepiej zrobić to przy podłodze, na samej górze otworu oraz pomiędzy tymi dwoma punktami. Weź pod uwagę wynik, który ma najmniejszą wartość spośród dokonanych pomiarów.
- Zmierz wysokość otworu drzwiowego – Podobnie jak podczas mierzenia szerokości, podczas dokonywania pomiaru wysokości otworu drzwiowego, miarkę należy przyłożyć w kilku miejscach – najlepiej niedaleko prawej i lewej krawędzi oraz na środku otworu, a do dalszych prac korzystać z mniejszego wyniku.
- Zmierz grubość ściany – Kolejnym krokiem jest dokonanie pomiaru grubości muru, aby dobrać odpowiednią ościeżnicę. Ponownie należy tego dokonać w kilku różnych miejscach, aby końcowe wyniki były bardziej wiarygodne.
- Zmierz skrzydło drzwiowe i ościeżnicę – Jeśli planujesz wymianę drzwi na nowe, musisz dokonać również pomiarów skrzydła drzwiowego oraz ościeżnicy, aby upewnić się, że nowe elementy będą pasować do otworu drzwiowego.
- Ustal kierunek otwierania drzwi – Na końcu zdecyduj, w którą stronę będą otwierały się Twoje nowe drzwi.
Pomiar drzwi – najczęściej popełniane błędy
Podczas pomiaru drzwi na własną rękę, często popełniamy błędy, które w przyszłości mogą prowadzić do komplikacji przy montażu. Jedną z najczęściej występujących pomyłek jest pomiar tylko skrzydła drzwiowego, nie uwzględniając wymiarów otworu oraz ościeżnicy. Kolejnym błędem, który nie trudno jest popełnić jest pominięcie zmierzenia grubości ściany. Jest on niestety nie tylko częsty, ale też dosyć poważny w skutkach, gdyż prowadzi do złego doboru kluczowego elementu drzwi – ościeżnicy. Czasami osobom decydującym się na samodzielny pomiar drzwi, zdarza się też zapomnieć o przyłożeniu miarki w kilku miejscach. Ściany mogą być nierówne, a drzwi powinny pasować do najmniejszego wymiaru. Jeśli jesteś na etapie montażu drzwi w jeszcze nie do końca wykończonym pomieszczeniu, gdzie nie ma gotowej podłogi, podczas dokonywania pomiaru drzwi musisz uwzględnić wysokość wylewki podłogowej. Niedokładny dobór luzów montażowych to kolejny problem, z którym często możemy się spotkać po pomiarze drzwi. Powinny wynosić one ok. 1-1,5 cm. Zbyt małe luzy mogą prowadzić do problemów z zamykaniem i otwieraniem drzwi, a zbyt duże – do nieszczelności. Podsumowując, podczas samodzielnego pomiaru drzwi warto zwrócić uwagę na wyżej opisane kwestie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia trudności oraz móc cieszyć się efektem przez lata.