Regulacja okien na zimę – Jak przygotować dom na chłodniejsze dni?

Regulacja okien na zimę Wrocław

Z poniższego artykułu dowiesz się:

Podczas chłodniejszych miesięcy zimowych prawidłowa regulacja okien jest szczególnie ważna. Przede wszystkim pomaga nam ona zachować komfort cieplny w mieszkaniu lub domu oraz redukuje straty energii. Proces ten można bez problemu wykonać w domu samodzielnie, zapewniając sobie tym świetną izolację termiczną oraz niższe rachunki.

Regulacja okien na zimę – Dlaczego warto jej dokonać?

Regulacja jest możliwa w przypadku większości okien drewnianych i plastikowych. Najczęściej mają one możliwość dostosowania docisku skrzydła do ramy, co z kolei pozwala na dopasowanie szczelności okna do warunków panujących za oknem. W okresie zimowym docisk ten powinien być większy, ze względu na niższe temperatury. Korzyści tego prostego rozwiązania jest naprawdę mnóstwo. Jest to między innymi, jak już szybciej zostało wspomniane mniejsza utrata ciepła. Chłodne powietrze nie będzie przedostawało się do domu, a ciepłe – upływało na zewnątrz. Pozwolili nam to znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania i ograniczyć stratę energii. Dodatkowo dobrze wyregulowane okna zimą to też dużo mniejsze ryzyko wystąpienia wilgoci. Szczelne okna zapobiegają kondensacji pary wodnej na szybach, co hamuje powstawanie pleśni. Prawidłowa regulacja okien zdecydowanie wydłuży również żywotność okien oraz pozwoli cieszyć się nimi bez problemów, napraw i wymian. Zmienne temperatury mogą mieć również wpływ na odkształcanie się niektórych elementów, wykonanych z mniej odpornych materiałów. Prawidłowa regulacja pozwoli więc uniknąć problemów z otwieraniem, zamykaniem oraz działaniem innych mechanizmów okiennych.

Po czym poznać, że okno wymaga regulacji?

Aby ocenić czy okno wymaga regulacji nie trzeba dokonywać żadnych specjalnych pomiarów, czy obserwacji. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które z całą pewnością dostrzeżesz podczas codziennego przebywania w mieszkaniu lub domu. Do niepokojących sygnałów należą między innymi przeciągi przy zamkniętym oknie. Najczęściej świadczą one o wystąpieniu nieszczelności, a te odczuwalne w okolicach ramy – o niewłaściwym docisku okna. Kolejnym istotnym symptomem rozregulowanych okien są trudności z otwieraniem oraz zamykaniem okna. Mogą one wskazywać na niewłaściwe ustawienie skrzydła w stosunku do ościeżnicy, co wymaga szybkiej regulacji. Ważnym sygnałem, który może nas zaniepokoić jest kondensacja pary wodnej. Jeśli na szybach wewnętrznych pojawia się skraplająca się woda, najprawdopodobniej oznacza to, że okno jest zbyt luźne oraz nie zapewnia właściwej izolacji termicznej. Ostatnim z sygnałów, na które warto zwrócić uwagę jest znacznie zwiększona słyszalność hałasów z zewnątrz. Może ona świadczyć o znacznym zmniejszeniu szczelności, a także obniżyć komfort życia. Jeśli nie zauważyłeś żadnego z tych symptomów, możesz wykonać test szczelności, aby upewnić się czy okno na pewno jest odpowiednie dociśnięte. Wystarczy otworzyć okno, wsunąć między skrzydło, a ramę kartkę papieru, a następnie zamykając okno spróbować ją wyciągnąć. Jeśli łatwo ją wyjąć, okno wymaga regulacji. 

Regulacja okien na zimę – Jak ją wykonać w kilku prostych krokach?

Przed rozpoczęciem regulacji okien na zimę, warto upewnić się jaki rodzaj okuć został zastosowany w Twoich oknach, aby upewnić się, że wykonasz regulację poprawnie. Sam proces regulacji nie jest skomplikowany i z łatwością dokonasz go samodzielnie, podążając za poniższą instrukcją:

  • Zidentyfikuj okucia i elementy regulacyjne – Dokładnie sprawdź, które mechanizmy odpowiadają za regulację okna oraz jaki kształt mają trzpienie regulacyjne wzdłuż krawędzi skrzydła okiennego. 
  • Sprawdź obecne ustawienie – Znajdź trzpienie regulacyjne wzdłuż krawędzi okna. Jeśli są one ustawione do wewnątrz pomieszczenia okno jest w trybie zimowym i regulacja nie jest konieczna. W przypadku kiedy są one skierowane nieco bardziej do zewnątrz – mamy do czynienia z trybem letnim okna. 
  • Ustaw okno w tryb zimowy – Jeśli aktualnie trzpienie regulacyjne znajdują się w trybie letnim, konieczna będzie regulacja. W tym celu przekręć, np. przy użyciu śrubokrętu, trzpień o 90 stopni, zwiększając tym samy docisk okna do ramy.
  • Sprawdź uszczelki – Po dokonaniu regulacji, upewnij się, że uszczelki wokół okna są w dobrym stanie. Jeśli będą one podniszczone i zużyte, zwiększenie docisku może nie przynieść efektu. W razie potrzeby wymień je na nowe.
  • Wyreguluj zawiasy – Sprawdź, czy okno po regulacji działa bez zarzutów. Jeśli występują jakiekolwiek problemy z otwieraniem i zamykaniem lub okno opada konieczna będzie regulacja zawiasów przy użyciu klucza imbusowego.

Podsumowując, regulacja okien na zimę to nieskomplikowany i łatwy do wykonania proces, z którym bez problemu poradzisz sobie samodzielnie. Jeśli jednak Twoje okna potrzebują wymiany lub poważniejszego serwisu i poszukujesz dobrej jakości produktu w przystępnej cenie, zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Bianex.  

Link
BIANEX - REGULACJA OKIEN NA ZIMĘ

BIANEX - REGULACJA OKIEN NA ZIMĘ

Pozwla zmniejszyć koszty ogrzewania i ograniczyć stratę energii. Dodatkowo dobrze wyregulowane okna zimą to też dużo mniejsze ryzyko wystąpienia wilgoci.
WYMIANA I REGULACJA OKIEN